Eğitim alanı ve eğitim düzeyinin sosyal olaylarla ilgili nedensel yüklemelerle ilişkisi
- Tez No: 37374
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
71 ÖZET Bu araştırmada eğitim alam ve eğitim düzeyine göre işsizlik ve yoksulluk gibi sosyal olaylarla ilgili içsel, dışsal ve kaderci nedensellik yüklemelerinde farklılıklar olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, idari Bilimler ve Sağlık Bilimleri birinci ve son sınıflarında okuyan 400 öğrenci denek olarak katılmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesinde 2X4 faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Ayrıca Pearson Momentler Çarpım Korelasyon tekniği kullanılarak işsizlik ve yoksullukla ilgili içsel, dışsal ve kaderci nedensellik yükleme puanlan ile Depresif Yükleme Biçimi Ölçeği puanlan arasındaki korelasyonlar hesaplanmıştır. Araştırmanın bulgulan, yalnızca eğitim alanı temel etkisinin yoksullukla ilgili kaderci yüklemeleri anlamlı derecede etkilediğini göstermiştir. Diğer bir deyişle, sosyal bilimlerde okuyan öğrencilerin yoksullukla ilgili kaderci yükleme puanlan ile diğer bilimlerde okuyan öğrencilerin kaderci yükleme puanlan arasındaki fark anlamlı çıkmıştır. Anlamlı çıkan farklılık toplumsallaşma modelinin ışığında tartışılmıştır. Öte yandan, işsizlik ve yoksullukla ilgili içsel, dışsal ve kaderci yükleme puanlan ile Depresif Yükleme Biçimi Ölçeği puanlan arasındaki korelasyonlardan altısı anlamlı çıkmıştır. Anlamlı çıkan korelasyonlar ise yeniden formüle edilmiş öğrenilmiş çaresizlik modeli ile yorumlanmıştır. y-
Özet (Çeviri)
72 ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the differences between internal, external and fatalistic causal attributions on social events like unemployment and poverty with respect to the field and the level of education. A total of 400 first and fourth year university students from Social Sciences, Science, Management and Business Administration and Medical Science served as subjects. The data analyzed through an analysis of varience with a 2 X 4 factorial design. Additionally, the correlations between the scores of internal, external and fatalistic attributions related to unemployment and poverty and the scores of Depressive Attributional Style Questionnaire are analyzed through Pearson Product Moment Correlation Technique. The findings indicate that the main effect of the field of education has a significant effect only on the fatalistic attributions which are related to poverty. In other words, there is a significant difference between the fatalistic attribution scores of the social science students and the fatalistic scores of other students. This significant difference is discussed in the light of socialization model. On the other hand, there are six significant correlations between the scores of internal, external and fatalistic attributions related to unemployment and poverty and the scores of Depressive Attributional Style Questionnaire. Significant correlations are discussed with respect to reformulated learned helplessness model.