Araç konfor ve yol tutuş özelliklerinin iyileştirilmesi için süspansiyon parametrelerinin incelenmesi
Research of suspension parameters for increasing the characteritics of vehicle's comfort and ride
- Tez No: 373757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişen teknoloji ve artan rekabet ile araçlardan beklenen konfor ve performans istekleri sürekli artmaktadır. Bu nedenle otomotiv üreticileri ar-ge faaliyetlerine büyük önem vermektedir. Bu tez çalışmasında süspansiyon sistemi parametrelerinin araçların sürüş konforuna olan etkileri incelenmiştir. Ayrıca sürüş konforu için değiştirilen parametrelerin, araç şasi yüksekliği ve kafa vurma açısına olan etkileri incelenmiştir. Çalışmada Adams/Car programı ile binek bir araç ve Formula SAE aracı üzerinden ISO Lane Change, ivmelenme ve ISO sürüş konfor analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comfort and performance expectations are constantly increasing with developing technology and increasing competition. Therefore, automotive companies put much importance to research and development activities. Effects of the suspension system parameters on a ride comfort is investigated in this thesis. However effects of some parameters on chassis height and pitch angle were also examined. ISO Lane Change, acceleration and ISO ride comfort index analyses were performed by using Adams/Car software for a generic car and a Formula SAE car.