Simitsonit cevherinden çinko fosfat üretiminin optimizasyonu
The optimization of zinc phosphate production from smithsonite ore
- Tez No: 373781
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ABALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yapılan bu çalışmada; Hakkâri yöresinden temin edilen simitsonit (ZnCO3) cevherindeki çinkonun fosforik asit çözeltisi ile çözünme koşullarının optimizasyonu Taguchi metodu ile belirlenmiştir. Optimum koşullar belirlemek için Taguchinin geliştirdiği standart deney planı olan 4 parametre 3 seviyeli L9 (34) ortogonal deney tasarımı seçilmiştir. Çözünmeye ait parametreler reaksiyon sıcaklığı, katı-sıvı oranı, asit konsantrasyonu ve süre olarak belirlenmiştir. Kullanılan cevherin tanecik boyutu -200 +160 μm aralığında seçilmiştir.Yapılan deneyeler sonucunda çözeltiye geçen çinko derişimi, atomik absorpsiyon spektrometresi (AAS) cihazıyla tayin edilmiştir. Taguchi metoduna göre statiksel hesaplamalar minitap16 programı ile yapılmıştır. AAS sonuçlarına bakılarak elde edilen optimum koşullar reaksiyon sıcaklığı 50oC, katı-sıvı oranı 5/100 (g/mL) , konsantrasyon %20 reaksiyon süresi 60 dk şeklindedir. Çözünmede en etkin parametre sırasıyla süre, konsantrasyon, sıcaklık ve katı-sıvı oranıdır. Optimum şartlar altında, doğrulama deneyleri ile çinkonun çözünme miktarı AAS ile % 95,89 olarak hesaplanmıştır. Taguchi methodu ile hesaplanan tahmini değer ise % 95,39 olup elde edilen sonuçların AAS ile elde edilen sonuçla uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this stady,the optimization of dissolution conditions of the smithsonite ore (ZnCO3) which was provided from a region of Hakkari , in phosphoric acid solition was determined by Taguchi method.The ortogonal array experimental desing plan, L9(34) with four parameters and three levels Taguchi's developed from the standard test plans,was chosen to determine the optimum temperature,soild-to-liquid ratio,acid concentration and reaction time.The particle size of the used was chosen in the range of -200+160 μm As a result of the experiments, the zınc concentration was analyzed for using Atomıc Absorption Spectrometer (AAS).Statistical calculation was performed using Minitab-16 software package by Taguchi Method.The optimum condition based on the result was found as reaction temperature 50oC ,soild-to-liquid ration 5/100 (g.ml-1),asic concentration 20%,reaction time and 60 min.The most signifcantly effective parametre in the prosess of the dissolution is time and then the influence of the other parameters are determined as stirring asic concentration, temprature and soild-to-liquid.Under the optimum dissolition conditions, verification experiments showed dissolution amount of zınc as 95,89% for AAS.If estrmanted value of taguchi method calculated the 95,39 and by AAS results obtained are predict ın harmony with the result