Demirci (Manisa) ilçesinin çevresel radyoaktivitesinin saptanması
Determination of environmental radioctivity in Demirci (Manisa) distirict
- Tez No: 373789
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Demirci İlçesi ve çevre köylerinden alınan toprak ve su örnekleri ile bölgenin doğal radyoaktivitesi incelendi. İnceleme alanından alınan toprak örneklerinin 40K, 238U ve 232Th aktivite konsantrasyonları gama spektrometresi kullanılarak ölçüldü. Ayrıca toprak ve su örneklerinde CR-39 iz kazıma dedektörleri kullanılarak radon konsantrasyonu, radon soluma hızı ve efektif radyum aktivitesi belirlendi. Demirci İlçe merkezinde ve çevre köylerdeki binaiçi radon konsantrasyonu ölçümü CR-39 nükleer iz kazıma dedektörleri kullanılarak belirlendi ve binaiçi radondan gelen yıllık efektif doz hesaplandı. Çalışma alanında toprak ve sudan gelen dozlara göre dağılım grafikleri oluşturuldu ve elde edilen sonuçlar literatürle karşılaştırılarak yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the region's natural radioactivity with soil and water samples received in Demirci district and surrounding villages was examined. The activity concentrations of 40K, 238U and 232Th in soil samples which are received in study area were measured by using gamma spectrometry. Also, radon concentration and radon exhalation rate and effective radium activity in soil and water samples were determined by using CR- 39 nuclear track detector. The measurement of the indoor radon concentration in Demirci center and surrounding villages were determined by using CR- 39 nuclear track detectors and radon annual effective dose from indoor was calculated. The distribution graphs were created by the doses which is calculated water and soil samples and obtained results were interpreted by comparison with the literature