Demirci ilçesinin ekonomik yapısı
Economic structere of Demirci region
  1. Tez No: 146595
  2. Yazar: İBRAHİM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Özet Bu araştırmada,“Demirci İlçesi'nin Ekonomik Yapısı”çalışılmıştır. Demirci çok uzun yıllar taran, hayvancılık ve halıcılık faaliyetleri ile ayakta kalmıştır. Günümüzde ise bu faaliyetlere eğitim, inşaat, ulaşım ve ticaret gibi fonksiyonlar eklenmiştir. Bütün bu fonksiyonların anlatıldığı tez, beş bölümden oluşmaktadır. Girişte; Demirci hakkında genel bilgiler verilerek, tezin amacı ortaya konmaktadır. Tezin ilk iki bölümünde; Demirci'nin genel fiziki ve beşeri coğrafya özelliklerinden bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde; Demirci şehrinin ekonomik yapısı anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde; tarımın genel özellikleri, başlıca tarımsal ürünler, tarımda yaşanan problemler ve hayvancılık faaliyetleri anlatılmaktadır. Beşinci bölümde ise; Demirci İlçesi'nin ekonomik yapısını destekleyen diğer ekonomik faaliyetlere yer verilmektedir. Sonuç ve Önerilerde ise; Demirci ile ilgili sonuçlar yorumlanmakta ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract In this research, 4eEconomic Structure of Demirci Region" has been studied. Demirci has stand many years vith agriculture, stock breeding and hand woven carpeting activities. Today, education, costruction, transportation and trade has been added to these activities. The thesis in which all these activities are explained, consist of five chapter. Introduction consist of general framework and the aim of the study includung information about Demirci region. In first two chapter of the thesis, general physical and human geographical features are mentioned. In the third chapter, economic structure of Demirci is given. İn the fourth chapter, the characteristics of agricultural activities, main agricultural products, problems faced in acricultural activities and stocks breeding are explained. Other economical activities in Demirci are emphasized in the fifth chapter. Suggestion and conslucision chapter is devoted to comments and new projections obout Demirci economy. Ill