Karbon nanotüp/polimer kompozit elektrotlar ile ilaç örneklerinde paracetamol'ün elektroanalizi
Electroanalysis of paracetamol in pharmaceuticals using carbon nanotube/polymer based composite electrodes
  1. Tez No: 373864
  2. Yazar: GÜLBEYAZ BEŞKARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Camsı karbon elektrotu parasetamolün (PAR) elektrooksidasyonu ve ayrıca askorbik asit (AA) ve epinefrin (EP) varlığında seçimli olarak saptanması için poli(amino pirazin) ve çok duvarlı karbon nanotüplerle (MWCNTs) modifiye edilmiştir. Poli(amino pirazin) ve çok duvarlı karbon nanotüplerle modifiye edilen camsı karbon elektrotu parasetamolün yükseltgenmesine çok yüksek bir elektrokatalitik etki göstermiş ve akım cevabında belirgin bir artış sergilemiştir. Elde edilen modifiye elektrot pH'ı 8.0 olan 0.1 M fosfat tamponunda (PBS) PAR'ın saptanmasına uygulanmıştır. Saptama sınırı 1.97×10-9 M olan kalibrasyon grafiği 5.9×10-9 - 7.7×10-8 M konsantrasyon aralığında doğrusaldır. Karbon nanotüp ve poli(amino pirazin) ile yüzey modifikasyonu türlerin yükseltgenmesi için gereken potansiyeli düşürmüş, voltametrik davranışları geliştirmiş ve PAR'ın tekrarlanabilir bir şekilde saptanmasına imkan vermiştir. Hazırlanan modifiye elektrot sistemi ilaç örneklerine mükemmel bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A glassy carbon electrode has been modified with poly(aminopyrazine) and multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs) for the electrooxidation of paracetamol (PAR) and its selective determination in the presence of ascorbic acid (AA) and epinephrine (EP). The poly(aminopyrazine)/MWCNT/GCE showed a high electrocatalytic effect towards the oxidation of paracetamol and exhibited a marked enhancement of the current response. The poly(aminopyrazine)/MWCNT/GCE was used for the determination of PAR in 0.1 M phosphate buffer solution (PBS) at pH 8.0. The calibration curve is linear in the concentration range from 5.9×10-9 to 7.7×10-8 M with a detection limit of 1.97×10-9 M. The surface modification with MWCNT and poly(aminopyrazine) served to reduce the potential required to oxidize species, improve voltammetric behaviour and enables a reproducible detection for PAR. The modified electrode system has succesfully been applied to the pharmaceutical formulations.