Bazı yeni sülfonamit türevlerinin sentezi, biyolojik aktivitelerinin incelenmesi ve kantitatif yapı–etki ilişkilerinin (QSAR) değerlendirilmesi
Synthesis of some new sulfonamide derivatives, investigation of biological activities and evaluation of quantitative structure–activity relationships (QSAR)
- Tez No: 373900
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada, sülfanilamit ve 4-(2-aminoetil)benzensülfonamit ile sübstitue benzaldehit türevlerinin kondensazyon reaksiyonu sonucu imin sülfonamit türevleri (S1-S11 ve H1-H11) sentezlenmiştir. İmin bileşiklerinin (S1-S11 ve H1-H11) NaBH4 ile indirgenme reaksiyonu sonucu amin sülfonamit türevleri (S1i-S11i ve H1i-H11i) elde edilmiştir. NMR spektrumları ve LS-MS/MS ile teyit edildiği gibi tüm sülfonamit türevleri yüksek verimde ve saflıkta elde edilmiştir. Tüm sentezlenen bileşiklerin yapısı elementel analiz, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR ve Kütle spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. Ayrıca 4-[(4-(dimetilamino)benziliden)amino]benzensülfonamit (S11) bileşiğinin yapısı X-ışını kırınımı yöntemiyle aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşikler, insan karbonik anhidraz izoformları: sitosolik izoenzim hCA I ve II, ayrıca, transmembran tümör-bağlantılı izoenzim hCA IX ve XII karşı inhibitör aktiviteleri araştırılmıştır. Genellikle yeni amin bileşikleri, imin bileşikleri ve kliniklerde kullanılan bileşikler ile kıyaslandığında daha yüksek inhibitör özelliği göstermiştir. Ayrıca sülfonamit türevlerinin, hCA IX izoenzimine karşı kantitatif yapı-etki ilişkileri (QSAR) araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the derivatives of imine sulfononamide (S1-S11 and H1-H11) were synthesised by condensation reaction of sulfanilamide and 4-(2-aminoethyl)benzenesulfonamide with substituted benzaldehydes derivatives. The derivatives of amine sulfonamide (S1i-S11i and H1i-H11i) were prepared by reduction reaction of imine compounds (S1-S11 and H1-H11) with NaBH4. All the sulfonamide derivatives were obtained in high yield and purity as confirmed by NMR spectra and LC-MS/MS profile. The structures of all the synthesized compounds were identified by elemental analysis, FT IR, 1H NMR, 13C NMR and Mass Spectra. The structure of the 4-[(4-(dimethylamino)benzylidene)amino]benzenesulfonamide (S11) was also determined by X-ray diffraction method. The derivatives of sulfonamides have been investigated as inhibitors of the human carbonic anhydrase (CA, EC 4.2.1.1) isoforms: the cytosolic isozymes hCA I and II, as well as, the transmembrane tumor-associated isozymes hCA IX and XII. Generally, the new amine compounds showed highest inhibitory properties against the isozymes compared to the imine and some of the clinically used compounds. Also, quantitative structure–activity relationships (QSAR) studies on the sulfonamide derivatives have been investigated to hCA IX isozym.