Farklı oranlarda β-glukon ve inilün ilavesinin kayısılı probiyotik fermente süt içeceğinin bazı özelliklerine etkileri
The effect of adition of different amounts of inulin and oats fibre on the properties of probiotik fermented milk beverage with apricot
  1. Tez No: 373903
  2. Yazar: İSMET FERLİARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU BUKET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada farkli oranlarda inülin ve yulaf lifi ilavesinin kayısılı probiyotik fermente süt içeceğinin fizikokimyasal, mikrobiyolojik, ve duyusal özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Örneklere % 0.5, % 1 ve % 2 oranında inülin (B, C, D) ve yulaf lifi (E, F, G) ilave edilerek bir kontrol ve 6 adet de lifli olmak üzere 7 farklı fermente süt içeceği üretilmiştir. Püre haline getirilmiş kayısı şekerle birlikte pastörize edildikten sonra fermente süt içeceğine (% 10 oranında) ilave edilmiştir. Kayısılı simbiyotik fermente süt içeceklerine ilave edilen liflerin örneklerin pH, titrasyon asitliği, su tutma kapasitesi, S. thermophilus, L. acidophilus B. animalis spp.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of addition of different amounts of inulin and oats fibre on the properties of symbiotic fermented milk beverage with apricot were investigated. Seven different fermented milks produced. Six of them produced by addition of 0.5%, 1% and 2% inulin (B, C, D) and oat fiber (E, F, G) and one of them was produced as control sample. Pasteurized apricot pureed and sugar (10%) was added to fermented milk beverage. The effects of fibre addition into apricot symbiotic fermented milk beverages was statistically significant on the pH, titratable aciddity, water holding capasity, S. thermophilus, L. acidophilus B. animalis spp.