AFAD bünyesinde kurulu olan deprem istasyonu verileri kullanılarak Anadolu plakası yüzey dalgası grup hızı çalışması
Surface wave group velocity study of anatolian plate using earthquake station data of disaster and emergency management presidency of Turkey (AFAD)
  1. Tez No: 373910
  2. Yazar: FATİH ALVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Anadolu ve çevresinin kabuk ve üst manto yapısını belirlemek amacıyla, Magnitüdleri 5.0-6.7 ve odak derinlikleri 5.00 - 29.00 km arasında değişen 15 adet depremin Rayleigh dalgaları grup hızı eğrilerinin ters çözümü yapılarak, kaynak - istasyon arasındaki S-dalgası hız yapısı incelenmiştir. Grup hızları ardışık süzgeç tekniği kullanılarak hesaplanmış ve dispersiyon eğrilerinin ters çözümünden elde edilen S-dalgası hız modelleri hazırlanmıştır. Daha sonra aynı bölgedeki farklı istasyonların S dalgası hız modelleri karşılaştırılarak S dalga hız yapısı belirlenmiştir. Çalışma alanı, kullanılan depremlerin episantrlarının dağılımına ve istasyonların konumuna göre A, B, C, D, E, F, G, H, K olarak 9 ayrı şekilde gruplanmıştır. Çalışmada kullanılan depremler tüm Anadoluyu örnekleyen depremlerden oluşacak şekilde seçilmiştir. Yapılan ters çözümler sonucunda ortalama S dalgası hızı ve kabuk kalınlığı: Anadolu'nun Güneybatı – Kuzeydoğu doğrultusu için 4.30 km/sn ve 35±10 km, Doğudan Orta Anadoluya doğru 4.25 km/sn ve 35±10 km, Batıdan Orta Anadoluya doğru 4.50 km/sn ve 45±10 km, Ege bölgesinin kıyı kesimleri için 4.50 km/sn ve 45±10 km, Ege bölgesinin iç kesimleri için 4.50 km/sn ve 40±10 km, Karadeniz bölgesi için 4.10 km/sn ve 35±10 km, Güneydoğu-Orta Anadolu doğrultusunda 4.10 km/sn ve 45±10 km, Akdenizin doğusundan Doğu Anadoluya 4.60 km/sn ve 40±10 km, Doğu Anadoludan-Orta Akdenize 4.20 km/sn ve 35±10 km, Batı Akdenizden-Orta Karadenize 4.60 km/sn ve 45±10 km hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, S-wave velocity structure between source and station is investigated by carrying out inverse solution of Rayleigh waves group velocity curves of 15 earthquakes with magnitudes between 5.0 and 6.7 and focal depths in the range 5.0-29.0 km in order to determine the crust and upper mantle structure of Anatolia. Group velocity dispersion curves are calculated by multi filter technique and S-wave velocity models are obtained from inverse solution of dispersion curves. Then, S-wave velocity structure is determined by comparing S-wave velocity models of different stations in the same region. The study area is grouped as A, B, C, D, E, F, G, H, K according to distribution of earthquake epicenters and locations of stations. Earthquakes used in this study are selected from earthquakes that can model the Anatolian plate. As a result of inverse solutions, average S-wave velocity and crustal depth are calculated as follows: 4.30 km/sec and 35±10 km for Southwest-Northeast direction of Anatolia, 4.25 km/sec and 35±10 km from East to Central Anatolia, 4.50 km/sec and 45±10 km from West to Central Anatolia, 4.50 km/sec and 45±10 km for coastline of Aegean region, 4.50 km/sec and 40±10 km for inner parts of Aegean region, 4.10 km/sec and 35±10 km for Black Sea Region, 4.10 km/sec and 45±10 km from Southeast-Central Anatolia direction, 4.60 km/sec and 40±10 km from East of Mediterranean to East Anatolia, 4.20 km/sec and 35±10 km from East Anatolia to Central Mediterranean, 4.60 km/sec and 45±10 km from West Mediterranean to Central Black Sea.