Peynir altı suyu tozu ve turunç ekstresi ilavesinin probiyotik yoğurtların bazı özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of addition of whey powder (Past) and bitter orange extract on the some properties of probiotic yogurt
  1. Tez No: 373909
  2. Yazar: GÜLÇİN BAŞAK ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU BUKET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalı?mada; peynir altı suyu tozu ve turunç ekstresi ilavesinin probiyotik yoğurtların bazı özelliklerine etkileri ara?tırılmı?tır. Bu amaçla çalı?mada; kontrol yoğurdunun (A) yanı sıra, ön denemelerle belirlenen oranlarda tek ba?ına ve karı?ım halinde turunç ekstresi ve PAST ilave edilerek altı farklı probiyotik yoğurt üretilmi?tir (B: %0.2 turunç ekstresi), C: %1 PAST, D: %0.1 turunç ekstresi +%0.5 PAST, E: %0.15 turunç ekstresi +%0.25 PAST ve F:%0.05 turunç ekstresi +%0.75 PAST). Yoğurtlar 21 gün süreyle +4ºC? de depolanmı? ve depolamanın 1., 7., 14. ve 21. günlerinde yoğurtların fizikokimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri belirlenmi?tir.
Özet (Çeviri)
In this study; the effects of addition of whey powder (PAST) and bitter orange extract on the some properties of probiotic yogurt were investigated. For this purpose; five different probiotic yoghurt were produced individually or blends of whey powder and bitter orange (B: 0.2% bitter orange extract), C: 1% PAST, D: 0.1% bitter orange extract + 0.5% PAST, E: 0.15% bitter orange extract + 0.25% PAST and F: 0.05% bitter orange extract + 0.75% PAST). Also control yoghurt (A) was produced to compare with them. Yogurts were stored for 21 days at 4° C and physicochemical, sensory and microbiological properties of probioticyoghurts were determined at 1st, 7th., 14th and 2st days of storage.