Türkiye'de afet yönetiminde Jandarmanın rolü
The role of Gendarmerie at disaster management in Turkey
  1. Tez No: 719788
  2. Yazar: DİLEK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İster insan kaynaklı ister doğa kaynaklı olsun; tüm afetler maddi ve manevi kayıplar doğuran, insan faaliyetlerini kısıtlayan ya da durduran ve toplumun baş etmekte zorlandığı olaylardır. Modern anlamda afet yönetimi anlamına gelen bütünleşik afet yönetimi; risk ve zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme aşamalarından oluşmaktadır. 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile tanımlanan görevlerinden biri zor durumda olanlara yardım etmek olan Jandarmanın bütünleşik afet yönetiminin her aşamasında icra ettiği görevleri bulunmaktadır. Jandarma, özel maksatlı birimleri aracılığıyla ülkede acil durum ve afet yönetiminden sorumlu kuruluş olan AFAD'la koordinasyon hâlinde çalışmaktadır. Jandarmanın afet yönetimindeki görevleri; asayişin sağlanması, arama kurtarma çalışmalarının yapılması ile tahliye ve yerleştirme faaliyetlerinin yürütülmesi şeklinde üç gruba ayrılmaktadır. Asayiş görevi, afet bölgesindeki Asayiş Birlikleri tarafından yürütülmektedir. Jandarma, arama kurtarma faaliyetlerini; Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı bünyesinde hizmet veren Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Tabur Komutanlığı, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Timleri, Sualtı Arama Timleri (SAK) ve Komando Birlikleri; ihtiyaç duyulması hâlinde de Asayiş Birlikleri aracılığıyla yürütmektedir. Tahliye ve yerleştirme görevlerini ise Türkiye Acil Müdahale Planı (TAMP) kapsamında ana çözüm ortağı olarak Tahliye, Yerleştirme ve Planlama Hizmet Grubu'nda yer alarak icra etmektedir. 1999 Marmara Depremi'nde afet yönetiminde yürütülen çalışmalar henüz Jandarma Teşkilâtı Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılmadığı için aynı başlık altında incelenmektedir. Bu dönemde icra edilen faaliyetlerin yanında, geliştirilmesi gereken konular da olmuştur. Jandarma, afet yönetimi hususunda kendisini her geçen gün geliştirmekte olup Elazığ Sivrice Depremi'nde yürüttüğü başarılı faaliyetlerle afet yönetiminde geldiği son noktayı gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
Whether they are sourced from human or nature, all disasters are events that cause material and spiritual loses, limit or stop human activities and enforce society about coping them. Integrated disaster management which means modern disaster management occurs from reducing harm and risk, preparedness, intervention and recovery steps. Gendarmerie whose one of the legal obligations which is identified at Gendarmerie Organization, Assignments and Authorities Law No 2803 is helping people in danger, has obligations in every step of integrated disaster management. Gendarmerie works with AFAD which is the organization that responsible from emergency and disaster management in the country, commonly through its private purposed units. The duties of Gendarmerie in disaster management can be grouped in three parts as ensuring security, search and rescue tasks, evacuation and accommodate people who damaged from disasters. Security duties are carried out by Gendarmerie security units. Gendarmerie carries out its search and rescue duties with Gendarmerie Search and Rescue (JAK) Teams and Underwater Search and Rescue (SAK) Teams which take part within Gendarmerie Private Command of Public Security and the other Command units. If it is needed any help, security units join the search and rescue activities too. Gendarmerie carries out its evacuation and accommodate duties with taking place at Evacuation and Accommodate and Planning Service Group. In Marmara Earthquake the duties which were carried out are examined in Turkish Armed Forces because of Gendarmerie didn't leave from Turkish Armed Forces at that date. In that period there were some subjects which needed improving while there were many duties carried out. Gendarmerie, improves itself day by day about disaster management and we can see the last point of Gendarmerie duties in Elazığ Sivrice Earthquake.