Afete hazırlık aşamasında yürütülen çalışmalarda sosyal hizmet disiplinin rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of social work discipline in studies carried out during disaster preparation phase
  1. Tez No: 932464
  2. Yazar: BÜŞRA IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmada AFAD bünyesinde görev yapan sosyal çalışmacıların afete hazırlık sürecinde sosyal hizmet disiplininin yerine ve önemine ilişkin bakış açılarından yola çıkarak afete hazırlık sürecinde sosyal hizmet disiplininin rolünün değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya AFAD'da görev yapan sosyal çalışmacılar dahil edilmiş olup sosyal çalışmacıların her ilde sayıca az olmaları nedeniyle çalışma grubu olarak Türkiye geneli seçilmiştir. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler MAXQDA nitel veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Araştırma nitel yöntem ile gerçekleştirilmiş olup katılımcılara kartopu örneklem tekniği ile ulaşılmıştır. AFAD'da görev yapan sosyal çalışmacıların afete hazırlık süreci hakkında görüşleri alınarak yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda elde edilen veriler yorumlanmıştır. Sosyal çalışmacıların 2010 yılından bu yana AFAD bünyesinde çalışmalarını yürüttüğü bilinmektedir. Bu çalışma ile afete hazırlık aşamasını yöneten AFAD'da sosyal hizmet disiplinin rolünün araştırılması ve afete hazırlık sürecinin sosyal hizmet disiplininin bütüncül bakış açısıyla ele alınması hedeflenmiştir. Sosyal hizmet disiplininin rolünün anlaşılabilmesi için kurum bünyesinde görev yapan sosyal çalışmacıların görüşlerinin alınması gerekmektedir. Araştırma sonucunda afete hazırlık sürecinde eğitim faaliyetlerinin ön planda olduğu, sosyal çalışmacıların eğitim faaliyetlerinin bir parçası oldukları, mesleki bakış açılarını yaptıkları çalışmalara yansıttıkları, fakat hazırlık sürecinde çoğunlukla rol almalarına rağmen sosyal hizmet disiplinine gereken değerin verilmediğini ve kurum bünyesinde çok soyut bir meslek olarak kaldığını düşündükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate the role of social work discipline in the preparation process, based on the perspectives of social workers working within AFAD regarding the place and importance of social work discipline in the disaster preparation process. Social workers working at AFAD were included in the research, and since the number of social workers in each province was low, Turkey was selected as the study group. Semi-structured in-depth interviews were conducted with the participants. The data obtained in the research were analyzed with the MAXQDA qualitative data analysis program. The research was conducted with a qualitative method and participants were reached using the snowball sampling technique. The opinions of social workers working at AFAD about the disaster preparation process were taken and the data obtained as a result of the in-depth interviews were interpreted. It is known that social workers have been working within AFAD since 2010. With this study, it is aimed to investigate the role of social work discipline in AFAD, which carries out disaster preparedness studies, and to address the disaster preparedness process from the holistic perspective of the social work discipline. In order to understand the role of the social work discipline, it is necessary to obtain the opinions of social workers working within the institution. As a result of the research, it was found that educational activities were at the forefront in the disaster preparation process, social workers were a part of the educational activities, they reflected their professional perspectives on their work, but although they mostly took a role in the preparation process, they thought that the social work discipline was not given the necessary value and remained a very abstract profession within the institution.