Energy management and cleaner production in an automotive supply industry
Bir otomotiv destek endüstrisinde enerji yönetimi ve temiz üretim
- Tez No: 373966
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma bir otomotiv şirketinde enerji yönetimi sistemi kurulmasını amaçlayarak başlamıştır. Ancak değişen yönetmelikler ve beklentiler neticesinde firmanın enerji yönetimi sistemi kurması gönüllülük esasına dayandığından, çalışmalara verimliliğin artmasını sağlayacak olan temiz üretim uygulaması ilave edilerek devam edilmiştir. Temiz üretim konusunun seçilmesinin nedeni, bu yaklaşımda da enerjinin verimli kullanılmasının hedeflerden biri olmasıdır. Bu çalışmanın ilk kısmında bir otomotiv yan sanayi fabrikasında yapılan enerji yönetimi çalışmaları ele alınmış, ikinci kısmında ise temiz üretim metodolojisinden yararlanarak, üretim alanında belirlenen pilot bir alanda eko-verimlilik konusu üzerinde çalışılmıştır. Temiz Üretim yaklaşımı, işletmede yapılan bir six sigma projesiyle birleştirilerek çalışılmıştır. Yapılan enerji verimliliği çalışmalarıyla birlikte fabrika, elektrik tüketimini yüzde on oranında azaltmıştır. Temiz Üretim çalışmalarıyla ise, seçilen pilot alandan çıkan atık miktarlarını yüzde kırk oranında azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was initiated aimed at installing energy management system in an automotive company. However, since the installation of energy management system by the company is voluntary as a result of the changing legislations and expectations, the study was continued by including the cleaner production practice to ensure increase in efficiency. The cause for selecting cleaner production is that this approach is also one of the targets of using energy efficiently. First section of this study discusses the actions performed in an automotive side industry plant towards energy management; and the second section of the study benefited from cleaner production methodology and worked on eco-efficiency in a pilot area determined in the production area. Cleaner Production approach was studied by combining it with a six sigma project performed in the company. The plant reduced its electricity consumption by ten percent together with the studies performed on energy efficiency. On the other hand, waste quantities generated from the selected pilot area was reduced by forty percent through the studies on Cleaner Production.