Farklı konumlarda çatlak içeren cam-epoksi kompozitin kırılma davranışlarının deneysel ve nümerik olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of fracture behavior of glass-epoxy composite material containing a crack at different orientation
- Tez No: 373971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN MELTEM TOYGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, cam epoksi malzemenin kırılma tokluğu değerleri deneysel olarak kenar çatlaklı ve merkezi çatlaklı numuneler kullanılarak sabit bir yükleme hızında SHIMADZU marka test cihazı ile tespit edilmiştir. Bulunan değerler nümerik olarak ANSYS Paket programı kullanılarak modellenip kırılma tokluğu değeri bulunarak karşılaştırılmıştır. ANSYS paket programı ve deneysel yöntemler sonucunda bulunan değerlerin birbirine yakın olduğu tespit edilmiştir. Kırılma tokluğu tespitinde Lineer Elastik Kırılma Mekaniği (LEKM) yaklaşımı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, glass epoxy material, edge crack sand fracture toughness values are experimentally using a constant loading rate of centrally cracked specimens was determined by SHIMADZU brand tester. Modeled using ANSYS software in the numerical values of fracture toughness values were determined and compared. ANSYS software, and the values are close to eachother as a result of experiment methods have been clearly identified.The determination of fracture toughness of Linear ElasticFractureMechanics (LEFM) approach is applied.