Environmental management in a denim factory
Bir kot fabrikasında çevre yönetimi
- Tez No: 373976
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günden güne her alanda gelişen, fakat bu gelişimle doğru orantılı olarak doğal kaynakları da aynı hızla tükenen dünyamızda çevre faktörünün ne denli önemli olduğunu son yıllarda büyük ölçüde anlamış bulunmaktayız. Büyük bir hızla gelişen sanayilerin ülke ekonomisine yaptığı olumlu katkının yanı sıra çevreye verdiği ve verebileceği zararların önüne geçilebilmesi sürdürülebilir ve planlı kalkınmanın sağlanabilmesiyle mümkündür. Bu nedenle çevresel değerlerin hukuken güvence altına alınması amacıyla çevreye ilişkin hükümler birçok ülkede Anayasa, Kanun ve Yönetmeliklerde yer almaya başlamıştır. Ülkemizde ise 2872 sayılı Çevre Kanunu'na dayanan birtakım Yönetmelikler ve Tebliğler vardır. Bu kanun, yönetmelik ve tebliğlerin hepsi“Çevre Mevzuatı”nı oluşturmaktadır. Çevre mevzuatını oluşturan Kanun, Yönetmelik ve Tebliğlerle sanayi işletmelerine bir takım yükümlülükler getirilmiştir. Bu çalışmada çevreye en çok zarar veren endüstrilerden Tekstil sektörünün bir kolu olan kot fabrikalarından seçilen örnek bir tesis için, bu tesisin mevzuatımızdaki yeri ve tesisten kaynaklanan atıklar hakkında Çevre Mevzuatına uygun bir Çevre Yönetimi Çalışması yapılmıştır. Çevre mevzuatının getirdiği yükümlülüklere uyulmaması halinde tesis için yüksek para cezaları ve idari yaptırımlar uygulanmakta olduğundan artık daha büyük önem ve gereklilik kazanan“Çevre Yönetimi”bilincinin seçilen tesisten kaynaklı atıkların çevresel etkilerin önlenmesi/ minimuma indirgenmesi hedeflenerek tesisin“Çevre Yönetimi”yapılmadan önceki ve sonraki durumu irdelenmiş ve tesisin mevzuata uygun halde çalışması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our world where there has been growth in every field day by day, yet directly the consumption of the natural sources in the same pace, we have mainly come to conclusion in recent years about how important environment factors are. In addition to the positive contributions of fast-growing industries to national economy, preventing the damages they have brought or might bring is possible by ensuring sustainable and planned development. Therefore, terms concerning environment has started to take place in Constitutions, Laws and Regulations in many countries on the purpose of guaranteeing environmental values in law. In our country, there appears a number of Regulations and Communiqués based on the Environmental Law no. 2872. All laws, regulations and Communiqués hereby constitute“Environmental Legislation”and it encompasses Laws, Regulations and Communiqués imposing a number of obligations to industrial enterprises. In the study, for a sample factory chosen from a denim factory which is a branch of the Textile sector and one of the most environmentally hazardous industries, an Environmental Management Study has been performed in accordance with Environmental Legislation on the place of that factory in our legislation and factory-caused wastes. If obligations of environmental legislation are not abided, as heavy fine and administrative sanctions are imposed on the factory, before and after conditions of“Environmental Management”practise of the factory have been examined and enabled the factory to operate concerning the legislation of the factory by aiming“Environmental Management”consciousness which has already had more importance and necessity to prevent/minimise environmental impacts of chosen factory-caused wastes.