İzmir-Urla-Demircili Köyü'nde alınan zamana bağlı doğal gerilim verilerinin değerlendirilmesi ve yorumlanması
Evaluation and interpretation of self potential time series data from Izmir-Urla-Demircili Village
- Tez No: 373983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PETEK SINDIRGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, İzmir ili Urla ilçesi Demircili köyü mevkiinde kurulan zamana bağlı olarak yer doğal potansiyelini ve sıcaklığını ölçen istasyonlardan elde edilen verilerin düzenlenmesini, istatiksel özelliklerinin çıkarılmasını, eğilimden arındırılmış dalgalanma analizlerini (EAD) ve mevsimsel değişimlerle ve depremlerle olan ilişkisini içerir. Çalışma sekiz ay boyunca on dakikada bir kaydedilen verilerin günlük ortalamaları alınarak zaman serisine çevrilmiştir. Toprak sıcaklıkları ve doğal gerilim serilerinin birbirleri ile olan ilişkilerinin yanı sıra, bölgedeki günlük yağış miktarı ve çevresindeki depremlerle (ikiden büyük) olan ilişkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis includes the arrangement of data, revealing of statistical properties, detrended fluctuation analysis (DFA), related with seasional changes earthquakes obtained from time-dependent and the self potential and tempature measuring stations, of the earth which established in İzmir province, Urla district, Demircili village. In this study, daily averages of data, which was recorded in every ten minutes along eight months has been turned into time series. It was examined that soil tempature and natural voltage ranges together with the precipitation and eartquakes (bigger than two) in the region.