Application of data mining methods and techniques in airline industry
Veri madenciliği metot ve tekniklerinin havayolu endüstrisinde uygulaması
  1. Tez No: 374007
  2. Yazar: KADİR KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA BİRANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelişen teknoloji beraberinde kontrolü zor ve değerlendirme maliyeti yüksek bir veri dünyasını yaratmıştır. Bu kaosal ortamda, havayolu endüstrisinde geleneksel yöntemlerle yapılan veri ölçüm ve değerlendirme çalışmaları artık yetersiz kalmaktadır. Bu tezin amacı; havayolu taşımacılığı ile ilgili, sağlıklı ve etkin sonuçların çıkartılması için kaotik veri ortamında gizlenmiş bilgilerin ortaya çıkartılmasını ve verilerin birbiri ile ilişkilerinin belirlenmesini sağlamaktır. Başka bir deyişle, günümüzü anlamak ve geleceği şekillendirmek için elimizdeki veriyi veri madenciliği yöntemleri ile anlamlandırmak, havayolu verisini bilgi ve tecrübeye dönüştürmektir. Bu tez çalışmasında, uygulaması yaygın veri madenciliği teknik ve metotları hakkında bilgi verilmiş, büyüyen bir endüstri olan havayolu taşımacılığında çok boyutlu yapıya sahip yolcu verisi üzerinde bazı sınıflandırma ve kümeleme yöntemlerinin uygulaması yapılmıştır. Çalışma sırasında Türkiye'de hizmet veren bir havayolu şirketinin rezervasyon verisi kullanılmıştır. Veriyi daha iyi anlamak ve rezervasyonların parasal karşılıklarını tahminleme amaçlı çeşitli senaryolar uygulanmış, sonuçları karşılaştırılmış ve çıkarımlar yapılmıştır. Bu çalışma ile: (i) havayolu taşımacılığına ait ana yolcu verisinin tek yapıda birleştirilip, analiz edilmesi sağlanmış, (ii) büyük ölçekte, çok boyutlu ve karmaşık yolcu verisi analiz edilerek, iş birimlerinin havayolu taşımacılığında bilgi ve tecrübe kazanmasına katkı sağlanmış, (iii) gelişmiş veri madenciliği uygulama alanlarına olanak sağlayacak bilgi ve farkındalık oluşturulmuş, (iv) geliştirilen uygulama ile kurumda bilgi yönetiminin diğer alanlarında yapılması gereken iyileştirmeler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments brought aside a data world which is difficult to manage and costly to maintain. In this chaosal data environment, the conventional methods now become inefficient to measure and utilize the data in airline industry. This thesis aims to explorate hidden information this chaotic environment encapsulates and explain relationships amongst data to reach effective and meaningfull results in airline industry. In other words, to understand the day and shape the future, it is aimed to absorb the data in hand and find the ways to transform these bulks of airline data into information and knowledge. In this thesis, famous data mining techniques are mentioned and some of the classification and clustering data mining methods are applied on the data belonging to one of the growing industries air transportation, having huge sub datasets in lots of different dimensions. During study passenger flight reservation data of an airline servicing in Turkey is used. To better understand data and predict monetary correspondent of reservations several scenarios are applied, results are compared and conclusions are made. With this study: (i) airline passenger main data is merged under unique structure and thus provided with better analyse conditions, (ii) big scaled reservation data with several dimensions is analysed and made contrubutions to airline bussiness knowhow, (iii) created intelligence and awareness for more sophisticated data mining applications to practise, and (iv) the study revealed the necessity of mandatory improvements related with other branches of information management should be practised in the company.