Mekan hareketlerinin fiziksel, topolojik ve deneyimsel bağlamlar üzerinden incelenmesi
The survey of spatial movement in physical, topological and experimental context
  1. Tez No: 374051
  2. Yazar: CAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mekan hareketlerini ele alan bu çalışma, hareketi mekanda görünür kılan ve hareketli mekansal üretimler oluşturmayı sağlayan katmanların neler olduğu sorusu üzerine kurulmuştur. Öncelikle mekansal harekete neden olan sebepleri inceleyen araştırma daha sonra hareketin fiziksel yapısını kavramak adına geometri ve malzeme boyutlarını, sonrasında mekanla kurduğu ilişkiyi anlamak için topoloji boyutunu ve son olarak da kullanıcısı ile oluşturduğu etkileşim ve deneyim boyutlarını ele almıştır. Elde edilen bütün veriler bir kompozisyon havuzunda toparlanarak mekansal hareketlere dair mimari bir harita oluşturulmuştur. Mekan hareketleri, sağladıkları fonksiyonel olasılıkların yanında mekanla kurduğu fiziksel, topolojik ve etkileşimsel ilişkiler çerçevesinden de değerlendirilmelidir. Bu sayede hareketin, mimari alanda sadece fiziksel eylemleri tanımlayan teknik bir terim olmaktan kurtarılması ve kendi konturları olan bir tasarım yaklaşımı haline getirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has started with the question of what are the layers of movement that enable to create spatial movement or a visible movement in a building part. Primarily the research examines the underlying reasons of spatial movement. In order to understand the physical structure of movement; its geometry and material layers are examined, then within the topology layer its spatial context is examined and lastly in the interaction layer; experimental context of spatial movement and user interrelations are investigated. All the data to be obtained will be collected in a pool in order to create an architectural map that is related with spatial movement. As the movement has a complicated and multidimensional nature, this study throws light on just a part of a big stratification map which generates basic layers of spatial movement. Besides the functional possibilities of spatial movements ; the spatial, experimental and interactional aspects of the phenomenon free the movement from being just a technical or engineering term in architectural field. The study attempts to reform the movement concept as a design approach which has its own borders in architectural field.