Kimyon (Cuminum cyminum) ve karabaş kekiği (Thymbra spicata) bitki uçucu yağlarının sce (kardeş kromatid değişimi) üzerine etkilerini insan lenfosit kromozomlarında incelenmesi
The essential oils of Cuminum cyminum and Thymbra spicata was to investigate of the effects on sister chromatid exchange in human peripheral lymphocyte chromosomes
  1. Tez No: 374067
  2. Yazar: HANİFE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı T.spicata ve C.cyminum bitki uçucu yağlarının insan periferal lenfosit kültüründe in vitro olarak araştırılmasıdır. İnsan kan lenfosit hücreleri, T.spicata ve C. cyminum bitki uçucu yağlarının 0.05μl/ml, 0.10μl/ml, 0.15μl/ml ve 0.20μl/ml 'lik dozları ile 24 saat etkileşime bırakılmıştır. Bitki ekstraktları uygulanmış deneme grupları negatif kontrol ve pozitif kontrol olarak kullanılmış olan Mitomisin-C (MMC) ile kıyaslandığında, uygulanan ekstrakt dozlarının kardeş kromatid değişim oranında artışa yol açtığı belirlenmiştir. Karabaş Kekik (r = -0.94) ve Kimyon (r = -0.95) uçucu yağları, çözücü ve kontrolle karşılaştırıldığında tüm konsantrasyonlarda replikasyon indeksini düşürmüştür ve replikasyon indeksiyle doz arasında negatif bir korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to research the essential oils of T.spicata and C. cyminum on Sister Chromatid Exchange rate in human periferal lymphocyte culture in vitro. Human peripheral blood lymphocyte cells were treated with 0.05μl/ml, 0.10μl/ml, 0.15μl/ml and 0.20μl/ml concentrations of essential oils of T.spicata and C. cyminum for 24 hours. A significant increase was observed for induction of Sister Chromatid Exchange rate in all treatments that are compared with the negative control and Mitomycin-C (MMC) which was used as positive control. Essential oils of T. spicata (r=-0.94) and C. cyminum (r=-0.95) decreased the replication index (RI) in all the concentrations when compared with control and solvent control and there was a negative correlation between dose and replication index.