Kompleks potansiyelli lineer Schrödinger denklemi için başlangıç sınır değer problemlerinin nümerik çözümü
Initial limitation value problems for complex potential lineer Schrödinger equation
- Tez No: 374066
- Danışmanlar: PROF. DR. GABİL YAGUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tezde Kompleks Potansiyelli Lineer Schrödinger denklemi için başlangıç sınır değer problemi ele alındı. Bu çalışmada 1. Çeşit başlangıç sınır değer problemi tanımlanıp bu probleme ait fark şeması oluşturuldu. 4.1 bölümünde kararlılık kestirimi elde edildi ve kararlılık kestirimi kullanılarak fark şemasının hatası için kestirim ispatlandı. Çalışmanın 3.2. bölümünde ise 2.çeşit başlangıç sınır değer problemi tanımlanıp bu probleme ait fark şeması oluşturuldu. 4.2 bölümünde fark şemasının çözümü için kararlılık kestirimi elde edildi. Bu kestirim kullanılarak fark şemasının hatası değerlendirildi. Ayrıca son olarak 1. ve 2. çeşit başlangıç sınır değer problemlerinin nümerik çözümleri için algoritma verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, initial limitation value problems for Complex Potential Lineer Schrödinger equation has been discussed. In this study, Type 1 initial limitation value problem has been described and a difference scheme for this problem has been formed. In section 4.1 a stability estimation has been obtained and by using this ,the estimation for difference scheme fault has been proved. In section 3.2 of the study initial limitation value problem for Type 2 has been determined and a difference scheme for this problem has been formed. In section 4.2 resolution for difference scheme a stability estimation has been obtained. By using this estimation, the fault of difference scheme has been evaluated.At last, an algoritm for Type 1 and Type 2 initial limitation value problems numerical solutions was given.