Cihanbeyli kimyon (cuminum cyminum L.) populasonunda farklı sıra üzeri mesafeleri ve azot dozlarının verim, verim unsurları ve kaliteye etkisi
The Effect of different plant density and nitrogen doses to yield and quality on Cihanbeyli cumin (cuminum cyminum L.) population
- Tez No: 84600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET AKINERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CİHANBEYLİ KİMYON POPULASYONUNDA (Cuminum cyminum L.) FARKLI SIRA ÜZERİ MESAFELERİ VE AZOT DOZLARININ VERİM, VERİM UNSURLARI VE KALİTEYE ETKİSİ Musa HASANOĞLU S.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Fikret AKINERDEM Jüri: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Doç. Dr. Bayram SADE 1999, 29 sayfa Bu araştırma, 20 cm sabit sıra arası mesafede üç farklı sıklık (5, 10, 15cm) ve azot dozları (3, 6, 9 kg/da) uygulamasının Cihanbeyli kimyon (Cuminum cyminum L.) populasyonunda verim, verim unsurları ve kaliteye etkisini belirlemek gayesiyle yapılmıştır. Araştırmada, Cihanbeyli'nin Karabag köyünden alman populasyon tohumluk olarak kullanılmıştır. Deneme Cihanbeyli - Karatepe köyünde 1996 yılında, kurulmuştur. Bu araştırmada yukarda bahsedilen üç farklı sıra üzeri mesafeleri ve azotlu gübre dozlarının kimyonun bitki boyuna etkisi istatistik! olarak önemli olmazken, bindane ağırlığı, tohum verimi ve uçucu yağ oranı istatistiki olarak önemli bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kimyon, bitki sıklığı, azot dozları, bitki boyu, tohum verimi, 1000 dane ağırlışı, uçucu yağ oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT PLANT DENSITY and NITROGEN DOSES TO YIELD AND QUALITY ON CİHANBEYLİ CUMIN (Cuminum cyminum h.) POPULATION MusaHASANO?LU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor: Assoc Prof.Dr. Fikret AKINERDEM Jury : Prof Dr. Neşet ARSLAN Doç. Dr. Bayram SADE 1998, Page 29 This research was conducted to determine the three different plant densities (20 cm row space, and 5, 10 and 15 cm plant interval), and nitrogen doses (30, 60 and 90 kg/ha) on the yield and quality of Cihanbeyli Cumin (Cuminum cyminum L.) population. The seed was local population, named Karabağ. The research was carried out at the field Karatepe, Cihanbeyli. Consequently, 1000 seed weight, seed yield and the rate of etheric oil was found statisticaly important, while plant height from the application of three plant densities and nitrogen doses was not on Cihanbeyli Cumin Population. KEY WORDS : Cumin, plant densities, N doses, plant height, seed yield, 1000 seed weight, etheric oil rate. 11