Dimetoat uygulanan Capoeta capoeta(Guldenstaedt,1773)'nın bazı doku histopatalojisi ve serum proteinleri üzerine Askorbik asit'in koruyucu etkilerinin incelenmesi.
The investigation of Ascorbic acid's protective effects on some tissue histopathologies and serum proteins of Capoeta capoeta(Guldenstaedt,1773) exposed to Dimethoate.
  1. Tez No: 374072
  2. Yazar: ERDİ ANIL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTDİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Kars Çayı'ndan yakalanan Capoeta capoeta (Guldenstaedt 1773) bireyleri üzerine bir pestisit olan Dimetoat (DM)'ın histopatolojik ve elektroforetik etkileri ve buna karşı Askorbik asit (AA,C vitamini)'in koruyucu etkileri araştırılmıştır. Kars Çayı'ndan yakalanan balıklar laboratuar ortamında 300'er L'lik tanklarda 10 gün süreyle ortama adaptasyonları sağlandıktan sonra 10'ar balık bulunan 4 grup oluşturuldu. I. gruptaki balıklar normal su ortamına, II. gruptaki balıklar 100 mg/L AA, III. gruptaki balıklar 2mg/L DM ve IV. gruptaki balıklar ise 100 mg/L AA ve 2 mg/L DM içeren su ortamına alınarak 10 gün süreyle bekletildi. Bu süre sonunda elektroforetik ve histopatolojik çalışmalar için balıklardan kan ve doku örnekleri alındı. Doku örnekleri %10'luk formaldehit solüsyonunda tespit edilerek rutin histolojik yöntemlerle parafin bloklar hazırlandı. 3-5  kalınlığında kesitler alınarak tamamı hematoksilen ve eosin boyama metoduna göre boyanarak mikroskopta incelendi. Elde edilen serum örnekleri ise Sodyum Dodesil Sülfat Poliakrilamid Jel Elektroforezi (SDS-PAGE)'nde yürütüldü. Serum numunelerinin SDS-PAGE'den elde edilen elektroforegramında kontrol grubundaki balıkların protein bandlarına kıyasla, 100 mg/L AA ve 2 mg/L DM uygulanması sonucu 82 kD, 72 kD, 69 kD, 49 kD ve 36 kD'luk bandlarda kalınlaşmalar, 100 kD, 97 kD, 76 kD, 56 kD ve 30 kD'luk bandlarda incelmeler, 93 kD, 46 kD, 44 kD ve 26 kD'luk bandların ise yeni sentezlendiği saptandı. DM ve AA uygulaması ile oluşturulan gruplardan elde edilen karaciğer, bağırsak ve böbrek dokularında yapılan histopatalojik incelemelerde DM'a bağlı olarak dejenerasyon, nekroz, piknotik nükleus ve hücre infiltrasyonları tespit edildi. Sonuç olarak DM uygulamasının Capoeta capoeta'da toksik etki meydana getirdiği ve buna karşı AA'in kısmen iyileştirici etkisinin olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, Dimethoate (a pesticide)'s histopathological and electrophoretic effects on Capoeta capoeta (Guldenstaedt 1773) individuals captured from Kars River and against that ascorbic acid (vitamin C)'s protective effects were investigated. After providing their adaptations to the environment in 300 liter tanks in the laboratory, the fish caught from Kars River were divided into 4 groups (each including 10 fish). The fish were kept in different water containing mediums: group I in normal water medium, group II in 100 mg/L AA, group III in 2 mg/L DM and group IV in 100 mg/L AA and 2 mg/L DM, and then they were steeped in these water mediums for 10 days. After this period, blood and tissue samples were taken from the fish for electrophoretic and histopathological studies. Tissue samples were detected in 10% formaldehyde solution and paraffin blocks were prepared by routine histological methods. Sections taken into 3-5  thick, all stained according to hematoxylin and eosin staining methods, were examined under a microscope. Obtained serum sampleswere carried out in Sodium Dodecyl Sulfate Polyacrylamide Gel Electrophoresis (SDS-PAGE). Compared to the serum samples obtained from SDS-PAGE electropherogram in the control group of fish protein bands, as a result of the application of 100 mg/L AA and 2 mg/L DM, thickening in 36 kD band, thinning in 100 kD, 97 kD, 76 kD, 56 kD and 30 kD bands was observed, also 93 kD, 46 kD, 44 kD and 26 kD bands were detected to newly synthesized. In the histopathological examinations depending on DM on liver, intestine and kidney tissues obtained from the group formed by application of DM and AA, degeneration, necrosis, pyknotic nuclei and cell infiltrates were detected. As a result, DM application was found to create toxic effects on Capoeta capoeta, whereas AA was found to have a healing effect on it.