Beden kitle indeksi (BKI), vücut yağ yüzdesi ve abdominal yağlanma ile lipit peroksidasyon ilişkisi
Relationship between body mass index, body fat percentage and abdominal adiposity with lipid peroxidation
  1. Tez No: 374073
  2. Yazar: YEŞİM HAMURTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. ARİF BAYSAL, YRD. DOÇ. BARIŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Reaktif oksijen türevleri ve buna bağlı olarak oluşan oksidatif stres, kanserde, bazı nörolojik hastalıklarda, ateroskleroz gibi kardiyovasküler bozukluklarda ve bazı inflamatuar hastalıklarda, obezitede ve yaşlanmada önemli rol oynamaktadır. Günümüzde obezite sık rastlanan bir durum olup, sadece genetik ve aşırı besin alımı ile değil, aynı zamanda metabolizmada çeşitli sebeplerle oluşan reaktif oksijen türlerinin lipitlerin yapısına girmesi sonucu yağ yüzey alanının, yağ miktarının ve beraberinde vücut kitle indeksinin artması ile de ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu amaçla yapılan araştırmalarda, lipitlerin yapısına girerek onları okside eden ve sonuçta lipid peroksidasyon ürünleri oluşturan reaktif oksijen türlerinin ortaya çıkardığı oksidatif stresi belirlemek amacıyla malondialdehit (MDA) düzeylerinin analizi kullanılmıştır. Biz de çalışmamızda, vücut kompozisyon analizi yapılan bireylerde, serum MDA düzeyleri ile bazı önemli vücut kompozisyon analizi parametrelerinin ilişkisini araştırdık. Çalışmamızın sonuçları, serum MDA düzeyleri ile vücut yağsız kütlesi (LBM), vücut kitle indeksi (BMİ), vücut yağ yüzdesi (PBF), visseral yağ kütlesi (VFM) ve visseral yağ alanı (VFA) arasında korelasyon olduğunu, ancak bu korelasyonun kadınlarda istatistiksel olarak anlamlı iken, erkek deneklerde istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermektedir. Çalışmamızın sonuçları, obezitede yüksek olan ve çeşitli hastalıklar için zemin hazırlayan ve bahsedilen parametreler ile oksidatif stres arasında bir ilişki olduğunu ve bu ilişkinin kadınlarda erkeklere nazaran daha anlamlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Reactive oxygen derivatives and oxidative stress mediated by these compounds play important role in cancer, some neurological diseases, cardiovascular pathologies like atherosclerosis and some inflammatory diseases, obesity and aging. Obesity is known to be a very common condition. It has been shown that obesity is not only related with genetics and excessive food consumption, but also related with the increase in fat area and fat mass together with an increase in body mass index because of the insertion of reactive oxygen derivatives into lipid structures in the body. For that purpose, malondialdehyde (MDA) analysis has been used in scientific researches to determine the oxidative stress triggered by reactive oxygen derivatives which reveal lipid peroxidation products by being inserted in lipid structures. In this study, we have investigated the relationship between serum MDA levels and some important parameters of body composition analyzer in participants. Results of our study revealed a correlation between serum MDA levels and lean body mass (LBM), body mass index (BMI), percent body fat (PBF), visceral fat mass (VFM) and visceral fat area (VFA); however this correlation was statistically significant in females but not in men. In conclusion, results of our study show that, there is a correlation between the above parameters and oxidative stress which increase in obesity and trigger some pathological conditions, and this correlation is more significant in females compared to men.