Kentin kıyısında tarihsel/mekansal değişimin yönü ve yere özgü nitelikleri:İzmir-Karşıyaka
The direction of historical abd space change on the city coast and special features od space:İzmir-Karşıyaka
- Tez No: 374175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN BAHTİYAR KARATOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Kıyı yerleşimi, coğrafi özellikleri nedeniyle diğer yerleşimlerden farklı özellikler gösterir. Dış etkilere açık olma özelliği“değişimin”bu mekanda daha etkili ve hızlı gelişmesine neden olur. Kıyı yerleşimlerindeki bu değişim; kente yön vererek, mimari ve kentsel dönüşümün tarihsel süreçte devingen olmasını beraberinde getirmektedir. Yerleşmelerin değişiminde bir sınır ve eşik rolü oynayan kıyının değişimi, bu çalışmada Karşıyaka /(İzmir) örneği üzerinde tartışılmaktadır. Son yüzyıl içinde çarpıcı bir biçimde değişen, İzmir'in Karşıyaka İlçesi, bir sayfiye yerleşmesi niteliği taşırken, gelişerek sürekli yaşanan bir yerleşmeye dönüşmüş ve günümüzde İzmir kenti ile bütünleşmiştir. Söz konusu değişimin okunabilmesi için çeşitli yazılı ve sözlü kaynaklardan yararlanılmış ve analiz yapılarak yaşanan değişim ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coastal settlement shows different features when compared to other settlements. Being open to outside factors, make settlement change faster than others. This change, give direction to settlement and architectural, planning developments. These properties are effected by change. This important change has been discussed on a coastal settlement example,“İzmir-Karşıyaka”. Karşıyaka had been a summer settlement area but under the effects of change of the coast, Karşıyaka had become a city area. To read this change, written and oral sources had been searched about Karşıyaka. The plan and mapping information had been interpretated to understand the change. By this research, the meaning of change has been tried to be understood. By the analysis, for resoration and architecture an important documentation had been tried to be applied.