Bir iş yerinde sağlık okuryazarlığı düzeyi ve ilişkili faktörler
Health literacy level and related factors in a workplace
- Tez No: 702760
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, İzmir Çiğli Atatürk Organize sanayi bölgesinde bir tekstil fabrikasında kesitsel tasarımda yapılmıştır. Araştırma evrenini oluşturan 363 kişiden 262 kişi çalışmaya katılmış, 256 kişinin verisi çalışmaya uygun olarak değerlendirilerek araştırma grubunu oluşturmuştur. Kapsayıcılık %70,5'dir. Etik kurul izni, ölçek kullanım izni ve iş yerinden gerekli izinler ve çalışmayı kabul eden katılımcılardan da bilgilendirilmiş gönüllü onam alınmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, yaşam tarzı ve alışkanlıkları, sağlık durumu ve sağlık hizmeti kullanımı ile ilgili özellikleri, çalışma hayatı ile ilgili özellikleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmet kullanımı ile ilgili özellikleri ölçen 38 soru ve sağlık okuryazarlığını ölçen 32 soru olmak üzere 70 sorudan oluşan veri toplama formu ile veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a cross-sectional design in a textile factory in İzmir Çiğli Atatürk Organized Industrial Zone. In this study, 262 people out of 363 people who made up the research population participated, and the data of 256 people were evaluated as suitable for the study and formed the research group. Coverage is 70.5%. Ethics committee permission, scale usage permission and necessary permissions from the workplace and voluntary consent was obtained from the participants who accepted the study by informing them. Data were collected by using the form which consists of 70 questions, including 38 questions measuring the sociodemographic characteristics of the participants, their lifestyle and habits, health status and characteristics related to health service use, characteristics related to working life, occupational health and safety service use, and 32 questions measuring health literacy.