Tiyofen esaslı iletken polimer sentezi, karakterizasyonu ve biyokimyasal sensör uygulamalarının araştırılması
Synthesis of thiophene based conducting polymer, characterization and investigation of biosensor applications
  1. Tez No: 374206
  2. Yazar: TÜRKER DEMİRDÖVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ŞAHİN IŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tiyosemikarbazon matrisleri, biyosensör uygulamaları için grafit elektrot üzerinde biyomolekül immobilizasyonu ile matris özelliklerini araştırmak amacıyla elektrokimyasal oligomerizasyon ile inşa edilmiştir. Glukoz oksidaz (GOx) enzim immobilizasyonu için çapraz bağlayıcı olarak gluteraldehit (GA) kullarak amino grubu içeren oligomerik tiyosemikarbazonlar başarıyla uygulandı. Modifiye edilen yüzey SEM ve FT-IR ile karakterize edilmiştir.Glukoz biyosensör için elektrokimyasal ölçümler, enzim aktivitesinden kaynaklanan oksijen tüketimi izlenerek Ag/AgCl elektroduna karşılık -0,7 V ortam koşullarında yapıldı. Bunun yanı sıra pH, enzim miktarı, doğrusallık, kararlılık ve tekrarlanabilirlik için optimizasyonlar ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Optimize edilmiş biyosensör 0,05 mM ile 1 mM glukoz miktarı arasında ve 10 sn' lik tepki süresince doğrusallık göstermektedir. Ayrıca Km ve Imax gibi kinetik parametreler hesaplandı. Amperometrik sistemin yanı sıra sistemin analitik özellikleri Akış İnjeksiyon Analizi (FIA) ile analitik karakterizasyonu değerlendirildi. Elde edilen yeni biyosensör tasarımı ile gerçek bir numune içindeki glukoz miktarı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thiosemicarbazone (TSC) matrices are constructed by elektrochemically oligomerization on the graphite electrodes to investigate their matrix properties in terms of biomolecule immobilization for the biosensor applications. Amino functionalized oligomeric TSCs were succesfully applied for the glucose oxidase (GOx) immobilization using glutaraldehyde (GA) as the crosslinker. Scanning electron microscopy (SEM) and fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) measurements are used to characterize the modified surface. Electrochemical measurements of the GOx biosensor were performed at ambient conditions at -0,7 versus Ag/AgCl electrode by following the oxygen consumption resulting from the enzyme activity, in the presence of glucose substrate. As well as optimization of pH and enzyme amount, linearity, operational stabilities and repeatability are investigated in detail. The optimized biosensor shows a very good linearity between 0,05 mM and 1.0 mM glucose with a 10 s response time. Kinetic parameters such as Km and Imax are also calculated. Besides the batch configuration, the analytical characterictics of the system were also evaluated in flow injection analysis (FIA) mode. Finally, the new biosensor configuration was applied for glucose determination on a real sample.