An analysis of criteria interaction techniques in multiple attribute decision making and a fuzzy TOPSIS based new model proposal
Çok kriterli karar verme problemlerinde kriter etkileşim tekniklerinin analizi ve bulanık TOPSIS temelli yeni bir model önerisi
  1. Tez No: 374209
  2. Yazar: İLKER GÖLCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu çalışmanın amacı kriterler arası bağımsızlık/bağımlılık kavramlarına ışık tutmak ve kısıtlayıcı tercihsel bağımsızlık varsayımına bağlı kalmayarak, karmaşık karar problemlerinin çözümü için basit ve etkili bir yöntem önermektir. Bu düşünceyle, birbirine bağlı kriterlerin olduğu karar problemlerini çözebilen en gelişmiş metodolojilerin kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır. İlk olarak klasik karar teorisindeki bağımsızlık varsayımları, çok kriterli fayda teorisinden derlenmiştir. Ardından, tercihsel bağımlılık kavramına odaklanılarak, Analitik Ağ Süreci, Bilişsel Haritalar, DEMATEL, Bulanık Bilişsel Haritalar, Yorumlacıyıcı Yapısal Modelleme, Bayes Ağları, Sistem Dinamikleri ve Bulanık İntegral (özellikle Choquet integrali) metotları açıklanmış ve tartışılmıştır. Her bölümün sonunda ilgili metotlarla ilgili literatür araştırmasına yer verilmiştir. Kriter etkileşimlerini modelleyecek çok fazla alternatif yöntem olması sebebiyle, bir karmaşıklık yönetimi stratejisi olarak, yeterli bir ÇKKV yönteminin sahip olması gereken karakteristik özellikler belirlenmiştir. Bu bağlamda, Bulanık Bilişsel Haritaların kalitatif modelleme ve dinamik sistemlerin benzetimini yapabilme özellikleriyle ÇKKV alanına verebileceği çok fazla katkı vardır. Birbirine bağlı kriterlerden oluşan, karmaşık ve belirsiz problemlerin çözümü için Hiyerarşik Bulanık TOPSIS ve Bulanık Bilişsel Haritalardan oluşan orjinal bir hibrit ÇKKV yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntemin pratik ve uygulanabilirliğini göstermek amacıyla strateji seçimi problemi üzerinde örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to shed light on the concept of criteria independence/dependence and propose a simple and effective method to deal with complex decision problems without the restrictive assumption of preferential independence. For this thought in line, we provide a comprehensive survey of the state of art methodologies used for modelling and solving MCDM problems with interdependent/interactive criteria. Initially, the independence assumptions of the classical decision theory are compiled from the multi attribute utility theory. Then focusing on the preferential independence concept, Analytical Network Process, Causal Maps, Decision-Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL), Fuzzy Cognitive Maps, Interpretive Structural Modelling, Bayesian Networks, System Dynamics, and Fuzzy Integral (specifically Choquet Integral) methods are explained and discussed. Literature survey of the pertinent methods is provided at the end of each chapter. Due to the excessive number of alternative methods capable of modelling criteria interactions, characteristics of a sufficient MCDM method are determined as a complexity management strategy. In our regard, Fuzzy Cognitive Maps has much to offer in the field of MCDM due to its capabilities in qualitative modelling and simulating the dynamic systems. We propose a novel hybrid MCDM method by combining Hierarchical Fuzzy TOPSIS and Fuzzy Cognitive Maps for modelling interdependent, complex, and uncertain problems. The proposed method is illustrated in the strategy selection problem to demonstrate practicality and applicability of the method.