Matrislerin genelleştirilmiş terslerini hesaplama yöntemleri
The methods of calculating generalized inverces of matrices
  1. Tez No: 374249
  2. Yazar: EDA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin amacından bahsedilmiştir. İkinci bölümde tezde kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Matrislerin genelleştirilmiş inversleri açıklanmış ve bir algoritma verilerek örneklerle pekiştirilmiştir. Daha sonra Moore-Penrose tipi genelleştirilmiş inverslerin özellikleri açıklanmış ve örneklendirilmiştir. Üçüncü bölümde parçalı matrislerin genelleştirilmiş inversleri üzerinde durularak bazı araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar incelenmiştir.Dördüncü bölümde parçalı matrislerin Moore-Penrose inversleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is consist of four chapters. In the first chapter, it is mentioned about the object of the thesis. In the second chapter, basic definitions and theorems that were used in the thesis are given. Generalized inverses of Matrices are explained and it's reincforced with the examples with an algorithm. Than, some properties of the Moore-Penrose generelazied inverses are explained and some examles are given. In the third chapter, by considering the generalized inverses of partitioned Matrices, some studies which are given by some researchers are expressed.