Aygörmez Sıradağları (Kayseri-Tomarza), Kızılören-Güzelsu-Turanlı köyleri arasının florası
Flora of Aygörmez Mountains (Kayseri-Tomarza) between Kizilören-Güzelsu-Turanli villages
- Tez No: 374275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAŞAR DADANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma ile Aygörmez Sıradağları (Kayseri-Tomarza) Kızılören-Güzelsu-Turanlı köyleri arasının florası belirlenmiştir. Aygörmez Sıradağları Kayseri'nin güneyinde yer almaktadır. Araştırma alanının yüksekliği 1510-2020 m arasındadır. 2013-2014 yılları arasında araştırma alanından toplam 545 bitki örneği toplanmıştır. Araştırma bölgesinde 59 familya ve 198 cinse ait 345 (253 tür, 68 alttür, 24 varyete) takson tespit edilmiştir. Toplam taksonlardan üç tanesi Pteridophyta, geriye kalan 342 takson ise Spermatophyta bölümüne aittir. Gymnospermeae alt bölümü 4, Angiospermeae alt bölümü ise 338 taksona sahiptir. Angiospermae alt bölümüne ait olan taksonların 295'i Dicotyledoneae, 43'ü Monocotyledoneae sınıfında yer almaktadır. Endemik takson sayısı 52'dir (%15.07). Toplanan taksonlardan 72 (%21.15) adedi İran–Turan fitocoğrafik bölge elementi, 20 (%5.79) adedi Akdeniz fitocoğrafik bölge elementi, 17 (%4.92) tanesi Avrupa-Sibirya fitocoğrafik bölge elementi ve 236 (%68.40) adedi geniş yayılışlı bitkiler olarak tespit edilmiştir. En fazla taksona sahip ilk üç familya sırası ile Asteraceae (55), Brassicaceae (27) ve Fabaceae (26)'dir. Takson sayılarına göre ilk 3 cins ise Centaurea L. (13), Astragalus L.(12) ve Salvia L. (8)'dır.
Özet (Çeviri)
Flora of Aygörmez Mountains (Kayseri-Tomarza), the Area of Kızılören-Güzelsu-Turanlı Villages was determined. Aygörmez Mountains are located in the North of Kayseri. The altitude of research area ranges between1550-2020 m. Between 2013-2014, 545 plant samples are collected from the research area. It is determined that there are 345 taxa (253 species, 68 subspecies and 24 varieties) in the sampling area that belongs to 59 families and 198 genera. Of the 345 taxa, 3 and 342 taxa belongs to Pterophyta and Spermatophyta respectively. While Gymnospermae subdivision containg four, Angiospermae subdivision contains 338 taxa. 295 taxa of Angiospermae are in the Dicotyledoneae and 43 taxa are in Monocotyledoneae classes. The number of endemic taxa are 52 (%15.07). 72 (%21.15), 20 (%5.79 ) and 17 (%4.92) taxa were determined as Irano–Turanian, Mediterranean and Euro–Siberian elements respectively. 236 (%68.40) taxa are cosmopolitan plants. Considering the taxa number, the top three families are Asteraceae (55), Brassicaceae (27) and Fabaceae (26). According to taxa number, the first three genera are Centaurea L. (13) Astragalus L.(12) and Salvia L. (8).