Periparturient dönem ineklerde omentin-1 düzeyi ve bazı metabolik parametrelerin araştırılması
Investigation of omentin-1 levels and some metabolic parameters in periparturient period dairy cows
  1. Tez No: 507826
  2. Yazar: SERPİL AYGÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
PERİPARTURİENT DÖNEM İNEKLERDE OMENTİN-1 DÜZEYİ ve BAZI METABOLİK PARAMETRELERİN ARAŞTIRILMASI Periparturient dönem kan metabolit konsantrasyonları, hastalıkları öngörmenin yanısıra, süt yağı ve üreme performansı da dahil ekonomik olarak önemli parametreleri içermektedir. Geç gebelikten erken laktasyona geçiş süt sığırlarında önemlidir. Laktasyondaki ani artan enerji ihtiyacı ve kuru madde alımındaki gecikmeden kaynaklanan negatif enerji dengesini başarılı bir şekilde atlatabilmek için bu dönem ciddiye alınmalıdır. Ketozis, karaciğer yağlanması, hipokalsemi gibi birçok metabolik hastalığa bu geçiş döneminde rastlanmaktadır. Bu nedenle sütçü ineklerde gebeliğin son dönemi ile doğum ve laktasyonun başlangını kapsayan geçiş döneminde omentin-1 hormonu ile diğer kan metabolitlerinin (glukoz, trigliserid, NEFA, BHB) düzeylerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Çiftliğinde yapılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce çiftlik izin belgesi ve etik kurul belgesi alınmıştır. Çalışmada 15 adet Esmer ve Simental ırkı inek kullanılmıştır. 15 adet inekte periparturient dönemi yakalamak için çalışma Eylül-Şubat ayları arasında yapıldı. Çalışma için doğumdan bir ay önce (DÖ 30), doğumdan iki hafta önce (DÖ 14), doğum anında (D), doğumdan iki hafta sonra (DS 14), doğumdan bir ay sonra (DS 30) kuyruk veninden kan örnekleri antikuagulansız tüplere alındı. Alınan kanlar 3000 devirde 15 dakika santrifüj edilerek serumları çıkartıldı ve içine aprotinin koyulup ölçümler yapılıncaya kadar numuneler -20°C' de saklandı. Periparturient dönemde ineklerde yapılan bu çalışmada serum omentin düzeyleri D'de, DÖ 30 ve DS 14'e göre yüksek (P˂0,05), serum glukoz düzeyleri D ve DS 14'te DÖ 30 ve DÖ 14'e göre yüksek (P˂0,01), serum trigliserid konsantrasyonları DÖ 30 ve DÖ 14'te diğer dönemlere göre yüksek (P˂0,001), BHB konsantrasyonu D diğer süreçlere göre yüksek (P˂0,001), serum NEFA konsantrasyonu D'de diğer dönemlere göre, DÖ 30 ve DS 14'e DÖ 14 ve DS 30'a göre yüksek (P˂0,001) bulundu. Sonuç olarak; glukoz, BHB ve NEFA'nın doğum anında, trigliseridin ise doğum öncesinde yüksek olduğu bulunmuştur. İneklerde omentin hormonu periparturient dönemde ilk defa çalışılmıştır. Bulunan bu sonuçların adipoz dokudan salınan adipositokinlerle birlikte değişimlerinin saptanmasının ilerideki çalışmalar için kaynak oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF OMENTIN-1 LEVELS AND SOME METABOLIC PARAMETERS IN PERIPARTURIENT PERIOD COWS Periparturient period blood metabolite concentrations include economic predictors of disease as well as economically important parameters including milk fat and reproductive performance. Transition from late pregnancy to early lactation is important in dairy cattle. This period should be taken seriously in order to be able to successfully overcome the suddenly increasing energy demand in lactation and the delayed negative energy balance of dry matter intake. Many metabolic diseases such as ketosis, liver fatigue, hypocalcemia are encountered during this transition period. Therefore, it is aimed to investigate the levels of omentin-1 hormone and other blood metabolites (glucose, triglyceride, NEFA, BHB) in the transition period which includes the last period of pregnancy and birth and lactation in dairy cows. This study was carried out at Kars Kafkas University Veterinary Faculty Farm. The farm permit document and the ethics committee document were taken before starting the study. 15 Brown Swiss and Simmental cows were used in the study. The study was carried out between September and February in order to catch 15 periparturient period. For the study, vena coxae blood samples were taken one month before birth (DÖ 30), two weeks before birth (DÖ 14), at birth (D), two weeks after birth (DS 14), one month after birth (DS 30). Blood samples were centrifuged at 3000 rpm for 15 minutes to remove serum, and samples were stored at -20°C until aprotinin was added and measurements were taken. In this study, serum omentin levels in the periparturient period cows were higher in D than in DÖ 30 and DS 14 (P˂0.05), serum glucose levels higher in D and DS 14 than in DÖ 30 and DÖ 14 (P˂0.01), serum triglyceride concentrations were higher in DÖ 30 and DÖ 14 than in the other periods (P˂0.001), BHB concentration was higher in D (P˂0.001) than in the other processes, serum NEFA concentration in D was higher than the other periods and it was higher in DÖ 30 and DS 14 than in DÖ 14 and DS 30 (P˂0.001). In conclusion, glucose, BHB and NEFA were found to be high at birth while triglyceride was found to be high before birth. In cows, the omentin hormone has been studied for the first time in the periparturient period. It is thought that the detection of these results with adipocytokines released from the adipose tissue may be a source for future studies.