Taguchi metodunun hava aracı kanat tasarımı sürecine uygulanması
Applying taguchi method in air vehicles wing desing process
- Tez No: 374310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP SABRİ TOPAL, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SOYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Taguchi yöntemi, ortogonal dizinlerin kullanılmasıyla deney sayılarını büyük ölçüde azaltan ve aynı zamanda kontrol edilemeyen faktörlerin etkilerini en aza indirgemeye çalışan bir deney tasarımı tekniğidir. Yapılan deney sayısının azalması zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlamaktadır. Bu çalışmada kanat tasarımına etki eden faktörlerin Taguchi yönteminin yardımı ile belirlenmesi ve Taguchi metodunun endüstriyel uygulanabilirliğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Faktörler ve seviyeler belirlenerek uygun ortogonal dizin seçilmiş ve 8 adet deney yapılmıştır. Deney sonuçları Taguchi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş, sonuçlar incelenmiş ve yorumlanmıştır. Deneyler ve analizler sonucunda kanat tasarımı aşamasında en önemli ve en belirleyici faktörün Reynolds Sayısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taguchi Method is an experimental design technique that greatly reduces the number of experiments by using the orthogonal directories and also tries to minimize the effects of the uncontrollable factors. Reduction in the number of experiments provides time and cost saving. In this study, with the help of the Taguchi method to determine the factors that affect the design of the airfoil and the Taguchi method is aimed at examining the industrial applicability. In application, the factors and levels were determined and the appropriate directory orthogonal were selected and 8 experiments were performed. The results of the experiment were analyzed using the Taguchi methods, results are examined and interpreted. As a result of experiments and analysis, Reynolds Number has been found the most important and decisive factor in the design stage of the airfoil.