Analitik hiyerarşi süreci temelli uyarlanmış hata türü ve etkileri analizi yöntemi ile bir kamu kuruluşunda tedarikçi seçimi
Supplier selection in a public institution by using modified failure mode and effects analysis method based on analytic hierarchy process
- Tez No: 374311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzdeki rekabet ortamı, özel sektörde olduğu gibi kamu sektörünü de daha hızlı hareket etmek zorunda bırakmıştır. Bu yoğun rekabet ortamında, işletmelerin bulundukları sektörde performanslarını yüksek tutmaları sadece kendi çabalarına bağlı değildir. Tedarik zincirindeki her bir elemanın performansı işletmenin başarı skalasını doğrudan etkilemektedir. Bu zincirdeki tüm elemanlar incelendiğinde, zincirin en önemli halkasını tedarikçiler oluşturmaktadır. Gelişmekte olan tedarik zinciri ortamında, tedarik zinciri risk yönetimi her zamankinden daha önemli bir rol oynamaktadır. Şirketler sadece tedarik zinciri verimliliği üzerinde odaklanmak yerine, aynı zamanda riskleri üzerine de odaklanmalıdır. Beklenmeyen bir olay meydana gelirse, tedarik zinciri üyelerinin tümü etkilenecektir ve bu etkilenme önemli kayıpların oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle, bu araştırmada tedarik zinciri risk perspektifinden yeni tedarikçileri seçmek için uyarlanmış hata türü ve etkileri analizi (UHTEA) yöntemi uygulanmış ve her bir kriter ve alt kriterlerin ağırlığını belirlemek için analitik hiyerarşi prosesi (AHP) yöntemini uygulanıp“En iyi Tedarikçi Seçimi”yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to today's competitive environment, both the private sector and the public sector are forced to move faster. In this highly competitive environment maintaining high performance of businesses in their sectors does not depend on their own efforts only. The performance of each element in the supply chain directly influences the enterprise's success scale. Considering all the members, suppliers constitute the most important link in the chain. In this developing supply chain environment, supply chain risk management plays a more important role than ever. Companies should focus on the risks instead of focusing only on the efficiency of the supply chain. If an unexpected event occurs, all members of the supply chain will be affected and this effect will cause important losses as a result. Therefore, in this research, selection of new suppliers from the perspective of supply chain risk was made by using the modified failure mode and effects analysis (MFMEA) method and to determine the weight of each criteria and sub- criteria, the analytic hierarchy process (AHP) method was applied and“Best Supplier Selection”was made.