Cancer testis gene expression as a biomarker of one-carbon metabolic activity, drug sensitivity and phenotypic heterogeneity in non-small cell lung cancer and malignant melanoma
Küçük hücre dışı akciğer kanseri ve malin melanom'da tek-karbon metabolik yolağı aktivitesi, ilaç hassasiyeti ve fenotipik heterojenite'nin biyo-belirteci olarak kanser-testis gen ifadesi
  1. Tez No: 436345
  2. Yazar: KEREM MERT ŞENSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAY GÜRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
X kromozomu üzerinde bulunan kanser-testis (KT-X) genlerinin ifadesi tümörlerle sınırlı olup, normal yetişkin dokularında çok düşüktür veya hiç görülmez. KT-X gen ifadesi tümör heterojenitesine katkıda bulunan faktörlerden biridir ve küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) ve malin melanom gibi birçok farklı kanser türünde değişen oranlarda görülmektedir. KT-X gene ifadesinin regülasyonu promotor bölge metilasyonu ile kuvvetlice ilişkilendirilmiş, buna karşın, promotor hipometilasyonunun neden olduğu tümörlerde sonradan ortaya çıkan KT-X geni ifade artışının altında yatan mekanizmalar henüz aydınlatılamamıştır. KT-X geni ifadesi gösteren tümörler, yüksek tümör evresi, büyük tümörler ve agresiflik ile ilişkilendirilmekle birlikte, KT-X pozitif ve KT-X negatif tümörlerdeki değişken ilaç hassasiyeti araştırılmamıştır. Bu tez çalışmasında, tek-karbon yolağı enzim polimorfizmlerinin KT-X geni ifadesi ile ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca, tümörlerde KT-X geni ifadesi ile birlikte farklı faktörlerin belirlediği değişik fenotipik alt gruplara karşı etkili olabilecek ilaçların belirlenebilmesi için birçok araç ve yöntem test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Expression of cancer-testis (CT) genes on X chromosome (CT-X) is restricted to tumors, with very low or no expression in normal adult tissues. CT-X gene expression is one of the factors contributing to tumor heterogeneity and is variably observed in various types of cancers including non-small cell lung cancer (NSCLC) and malignant melanoma. Regulation of CT-X gene expression has been strongly linked to DNA methylation of promoter regions, however, mechanisms leading to re-expression of these genes in tumors, driven by promoter hypomethylation, is remained unsolved. Although tumors expressing CT-X genes are shown to be associated with higher tumor stage, larger tumors and aggressiveness, differential drug sensitivity of CT-X positive and negative tumors have not been investigated. In this thesis, we aimed to find the association between one-carbon pathway polymorphisms and CT-X gene expression. Moreover, we tested various tools and methods to find effective drugs for tumors in different phenotypic subgroups determined by CT-X gene expression or by other factors.