Staphylococcus aureus burun portörlüğü ve antibiyotik direnç paternleri ile epidemiyolojik bir araştırma
- Tez No: 37437
- Danışmanlar: DR. SUAT SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
43 ÖZET Çalışmamızda hastanemizin enfeksiyon riski altındaki hastaların yattığı 10 servisinde (Yeni doğan, Beyin cerrahi, Hemodializ, Plastik cerrahi, Reanimasyon, 1., 2., 3. ve 4. Cerrahi servisleri, Ortopedi), hastane çalışanları ve has talar arasında S. aureus burun portörlüğünü taradık. 3J6 örnek aldık. Bunların 229 tanesinde S. aureus üre- di. (%6ö). Bir başka çalışmada bu 229 S.aureusun 72 sinin Metisiline dirençli olduğu tespit edildi. (%31.4) Metisilin dirençli (MRŞA) ve Metisilin hassas (MSSA) suşların 12 antibiyotiğe karşı hassasiyetlerini çalıştık. (Amikasin, Ampisilin, Kloramfenikol, Klindamisin, Eritromi- sin, Gentamisin, Tetrasiklin, Sulbaktam-Ampisilin, Rifampi- sin, Trimetoprim-Sulfametaksazol, Vankomisin, Sef aleksin). Metisilin dirençli tüm suşların üçden fazla antibiyotiğe dirençlilik gösterdiklerini bulduk. Metisilin hassas suşlar la karşılaştırıldığı zaman Metisilin dirençli suşlar belir gin biçimde yüksek multiresistans göstermektedirler. Hastanemizde bir MRSA epidemisi olup olmadığını tes pit etmek için antibiyotik direnç pat emlerini epidemiyolo jik bir araştırma yolu olarak kullanıp Metisilin dirençli S. aureus suşlarının antibiyotik dirençlilik paternlerini her serviste karşılaştırdık. Sonuçta hastanemizde sporadik vakalar olarak kişiden kişiye MRSA geçişinin var olduğunu ama halen bir epideminin söz konusu olmadığını bulduk. Ancak hastanemizde MRSA burun taşıyıcılığı prevalansı oldukça yüksektir ve bu da bir epi demi tehlikesi oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARr We searched the nasal carriage of S. aureus among the hospital staff and the patients in the 10 service of our hospital which include the patients that are at risk of infections. (Few. born, Hemodialis, Neurosurgery, Reanimation, Plastic surgery, Ortopedics, 1., 2., 3* » 4., Surgery Services) We'd taken 336 specimen and 229 of them were S. aureus (% 68)* In an other study 72 of these 229 S. aureus strains had been found Methi cillinr-resistant. (%31*4> We studied the antibiotic susceptibilities of the Methicillin-resistant and the Methicillin-susceptible strains against 12 antibiotics. (Amikacin, Ampicillin, Chloramphenicol, Clindamycin.Erythromycin jGentamy cin »Tetracycline gSulbactam- Ampicillin, Rifampin, Trimethoprim-Sulfamethoxazole, Vanco mycin, Cephalexin) We found that all of the Methicillin- resistant strains are resistant more than 3 antibiotics. When compared with Methicillin-susceptible strains, Methicil lin-resistant strains show significantly high multiresistance. We compared the antibiotic-resistance patterns of Methicillin-resistant Staphylococcus aureus strains in each service as an epidemiologic tool to distinguish if there was a MRSA epidemy in our hospital. As a result we found that there are sporadic cases of interpersonal transmission of MRSA in our hospital,but there isn't any epidemy yet. But in our hospital there is a high prevalance of nasal MRSA carriage and this is a risk for an epidemy.