Toplumdan kazanılmış üriner sistem enfeksiyonları tanısında kullanılan metodların değerlendirilmesi
- Tez No: 37436
- Danışmanlar: DR. SUAT SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Üroloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Urology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
86 - ÖZET İnsanlarda en sık görülen ve büyük işgücü ve ekonomik kayıplara neden olan enfeksiyonların ilk sıralarında yer alan Üriner Sistem Enfeksiyonlarının tanısında etkili, güvenilir ve ucuz yöntemlerin saptanması amacıyla bir çalışma planladık. Toplumdan kazanılmış ÜSE semptomları gösteren poliklinik hastalarında yaptığımız çalışmada klinik bilgi, kadınlarda ön temizlik, pyüri ve bakteriüri varlığının santrifüje edilmemiş idrarın gram boyamasında aranması, kalibre edilmiş öze ile kantitatif idrar kültürü yapılmasının poliklinik mikro biyoloji laboratuvarı şartlarında uygulanabilir, güvenilir ve vazgeçilmez işlemler olduğunu tespit ettik. Santrifüje edilmemiş idrarın gram boyamasında pyüri ve bakteriüri sap tanmayan vakalarda idrar kültürü-antibiyogramı yapmamakla % 40 tasarruf sağlanabileceğini bulduk. Araştırmamıza alınan 164 hastanın 68'inde (% 41.4) patojen etken izole ettik. Pa tojen etken olarak E.coli'yi 1., S. saprophyticus ' u 2. sıklık ta bulduk. Toplumdan kazanılmış ÜSE'larında beklenilenden daha çok antibiyotik direnci saptamamız nedeniyle idrar kül türü ve antibiyogramının gerekli olduğu düşüncesine vardık.
Özet (Çeviri)
- 87 - SUMMARY Urinary tract infections are one of the most common infections that cause the economical losts and absenteism. We aimed a study to find out the most economic, reliable and efficient method to detect the urinary tract infections. We studied on the ambulatory patients that have community-acquired urinary tract infections. In our study we found that clinical data, a clean-catch midstream urine in women, searching of bacteriuria and pyuria in the Gram-stain of the uncentrif ugated urine and the cantitative urine culture with calibrated loop is an applicable reliable and essential method for a polyclinical microbiology laboratory. We found that if we had wouldn't make culture and idantif ication of the urine with no pyuria and bacteriuria in the Gram-stain that would be more economical (40 per cent in our study). We isolated the pathogen from the 68 of the 164 patients. Escherishia coli and Staphylococcus saprophyticus, resepctively, were the most common pathogens. We found that the pathogens isolated from the patients with community-acquired urinary tract infections are more resistant strains than expected. So we thing that the urine culture and antibiogram is necessary for such patients.