Leveraging large scale data for video retrieval
Büyük ölçekli verilerin video erişiminde kullanımı
- Tez No: 374377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DUYGULU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde kullanımı büyük oranda artan video verileri araştırmacıları bu verilerden elde edilebilecek ipuçlarını kullanmaya yöneltmiştir. Çünkü yazısal ipuçlarının günümüzde görsel ipuçları kadar başarılı sonuçlar veremediği gözlemlenmiştir. Bu soruna büyük ölçekli resim ve video verilerini çıkarımız için kullanarak, videolardaki önemli karakteristik bilgileri bularak yaklaşıyoruz. Bu tezde üç farklı konuya odaklanılmaktadır. Bunlari olağan dışı olaylardaki ortak motifleri bulmak, geniş ölçekli multimedya olay tespit edilmesi ve videoların anlamsal dizinlenmesi olarak isimlendirebiliriz. İstenmeyen olayların gerçekleşmesinin bildiricisi olduğu için, olağan dışı olaylarin erken tespit edilmesi gerekli görülmektedir. Bu konuya genellikle sıradan olayların motiflerinin bulunması ile yaklaşılmaktadır. Elimizdeki bu zorlu problemi çözümlemek için videolardaki hızlı hareketleri yakalayabilen orijinal bir tanımlayıcı, piksel yörüngelerinden yoğun aralıklar ile çıkartılarak sunulmaktadır. Sunulan tanımlayıcı, yörünge parça seleleri, olağan dışı videoları sıradan videolardan ayırt etmek için kullanılmaktadır. Daha sonra olağan dışı olarak belirlenen videoların fotoğraf kareleri ile gösterimi için diğer bir yöntem kullanılmaktadır. Daha sonra TRECVID video erişim değerlendirmesinin bir parçası olan Multimedya Olay Tespiti olarak adlandırılan problemi ele almaktayız. Bu probleme videoları prototipler ile temsil ederek yaklaşmaktayız. Prototipler olayların farklı görsel karakteristik özelliklerini temsil eden modellerdir. Son olarak, TRECVID'in bir diğer parçası olan Anlamsal Dizinleme problemine, İnternet'den topladığımız resimleri kavramları modellemek için kullanarak yaklaşmaktayız.
Özet (Çeviri)
The large amount of video data shared on the web resulted in increased interest on retrieving videos using usual cues, since textual cues alone are not sufficient for satisfactory results. We address the problem of leveraging large scale image and video data for capturing important characteristics in videos. We focus on three different problems, namely finding common patterns in unusual videos, large scale multimedia event detection, and semantic indexing of videos. Unusual events are important as being possible indicators of undesired consequences. Discovery of unusual events in videos is generally attacked as a problem of finding usual patterns. With this challenging problem at hand, we propose a novel descriptor to encode the rapid motions in videos utilizing densely extracted trajectories. The proposed descriptor, trajectory snippet histograms, is used to distinguish unusual videos from usual videos, and further exploited to discover snapshots in which unusualness happen. Next, we attack the Multimedia Event Detection (MED) task. We approach this problem as representing the videos in the form of prototypes, that correspond to models each describing a different visual characteristic of a video shot. Finally, we approach the Semantic Indexing (SIN) problem, and collect web images to train models for each concept.