Indoor multi-person tracking via ultra-wideband radars
Ultra geniş bantlı radarlar ile bina içi çoklu insan takibi
- Tez No: 374376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GEZİCİ, YRD. DOÇ. DR. MEHMET BURAK GÜLDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bina içi ortamlarda çoklu nesne takibinin hasta izleme ve envanter takibi gibi çeşitli uygulamaları bulunmaktadır. Bu tezde, bina içi ortamında ultra geniş bantlı radar sensörleri ile çoklu insan takibi için Gauss karışımı olasılık hipotez yoğunluğu filtrelerinin kullanımı incelenmektedir. Ultra geniş bantlı radar sensörleri ve yüksek hızlı bir bilgisayardan oluşan deney düzeneği tasarlanmakta ve yeni bir tespit algoritması sunulmaktadır. Bu deneysel kavram ispatı çalışmasının sonuçları, önerilen yaklaşıma dayanılarak ultra geniş bantlı radar sensör ağı ile bina içi ortamlarda çoklu hedeflerin hassas takibinin mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tracking multiple objects in indoor environments has various applications such as patient monitoring and inventory tracking. In this thesis, the use of Gaussian mixture probability hypothesis density (GM-PHD) lters is investigated for multiple person tracking via ultra-wideband (UWB) radar sensors in an indoor environment. An experimental setup consisting of a network of UWB radar sensors and a high-speed computer is designed and a new detection algorithm is proposed. The results of this experimental proof-of-concept study show that it is possible to accurately track multiple targets using a UWB radar sensor network in indoor environments based on the proposed approach.