İthal edilen ve Trakya bölgesinde tarımı yapılan alanlardan alınan kanola tohum örneklerinde tohum kökenli fungal etmenlerin tespiti
Determination of seed borne fungal pathogens on imported and harvested canola seeds from Thrace region
  1. Tez No: 374465
  2. Yazar: DİDAR ALPASLAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada 2012 yılında ülkemize Bulgaristan'dan ithal edilen ve 2013 yılında Trakya bölgesinde bulunan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerine ait ilçelerden toplanan konola tohumu örneklerinde fungal etmenlerin tespiti, patojenisitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca yüksek derecede patojen bulunan fungus türlerinin kültürel ve morfolojik özellikleri tanımlanmıştır. Çalışma sonucunda ithal edilen tohumların çok düşük oranlarda (%0.12-0.50) Alternaria alternata, Aspergillus alutaceaus, Botrytis cinerea ve Penicillum sp. ile bulaşık olduğu tespit edilmiştir. Trakya Bölgesi'ndeki illere ait tohum örneklerinde yapılan incelemelerde ise tohumların en yüksek oranda A. alternata ile bulaşık olduğu, bunu A. ethzedia ve A. infectoria'nın izlediği belirlenmiştir. Tohum örneklerinde tespit edilen diğer funguslar ise Arthrinium arundinis, Cladosporium sp., Curvularia sp., Fusarium sp., ve Phomopsis sp. olarak tanımlanmış olup, en yaygın türün A. arundinis olduğu görülmüştür. Fungal etmenlerle yapılan patojenisite testleri sonucunda, A. alternata izolatları %52.2 ile %76.0, A. ethzidia izolatları %31.5 ile %82, A. infectoria izolatları-%24.7 ile %70.5 arasında değişen oranlarda hastalık şiddeti oluşturmuşlardır. Diğer fungus türlerine ait izolatlar ise % 50 nin üzerinde patojen bulunmuşlardır. Çalışmamızda kanola tohum örneklerinden izole edilen Alternaria ethzedia, A. infectoria ve Arthrinium arundinis ülkemiz için ilk kayıttır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine fungal pathogens on seed samples of canola imported from Bulgaria and collected from the fields located on Edirne, Tekirdağ, Kırklareli province of Trakya region, and their pathogenicity. Additionally, the cultural and morphological characteristics of seed borne fungal species, which were highly pathogenic, were determined. It was found that imported seed samples were contaminated with A.alternata, A. ethzedia, A. infectoria, and Penicilliun sp, at very low rate (0.12-0.50%). Seed samples collected from Thrace region of Turkey were highly contaminated with A. alternata, A. ethzedia and A. infectoria followed it. Other species detected in canola seed samples were Arthrinium arundinis, Cladosporium sp, Curvularia sp., Fusarium sp, Phomopsis sp and the most common species was A. arundinis among them. As a result of pathogenicity tests, A. alternata isolates caused disease severity between 52,2% and 76 % on seedling, the isolates of A. ethzedia had virulence capacity ranged from 31,5% to 82%. This range was between 24,7% and 70,5% for A. infectoria. The isolates belonging to other fungi were found as pathogenic with the disease severity over 50%. In our study, Alternaria ethzedia, A. infectoria and Arthrinium arundinis isolated from canola seed samples are first report in Turkey.