Hızlandırıcı güdümlü sistemlerde hedef olarak kullanılan izotoplar için nötron ve proton optik model analizi
Neutron and proton optical model analysi for isotopes used as target at accelerator driven systems
  1. Tez No: 374488
  2. Yazar: NİHAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ŞARER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Optik model, nötron ve proton elastik saçılmasının kapsamlı analizinde çok başarılıdır. Optik model, 200 MeV' e kadar nükleon-çekirdek saçılmasını oldukça yeterli bir şekilde tanımlar. Bundan dolayı, 0-20 MeV ve 20-200 MeV enerji aralıklarındak hesaplamalarımız ptik model çerçevesinde incelenmiştir. Hesaplamalar ve onların değerlendirilmesi, 200 MeV' e kadar tüm çekirdekler ve izotopları için input parametrelerinin tutarlı setine sahip ALYS nükleer model koduyla yapılmıştır. Hızlandırıcı güdümlü sistemlerde hedef olarak kullanılan bazı çekirdekler ve bunların izotoplarının nötron ve protonlarla etkileşmeleri, özellikle orta enerji bölgesi olarak adlandırılan 20 MeV-200 MeV enerji aralığında büyük bir öneme sahip olduğu için bu enerji bölgesinde yapılmış hesaplamalar, tez kapsamındadır .Ayrıca, bu enerjilerde tez için gerekli olan yüksek kalitede deneysel veriler vardır. Bu nükleer tezin kapsamındaki teorik hesaplamalar, Jeukenne, Lejeune and Mahaux (JLM)' nin madde yaklaşımıyla kurulan nükleon-çekirdek optik model potansiyeli ile yapılmıştır. Daha sonra, bu hesaplamalar EXFOR veritabanından elde edilen deneysel verilerle karşılaştırılarak ENDF formatındaki veri dosyasına dönüştürülmüştür. JLM' yi temel alan teorik verilerimiz deneysel verilerle iyi bir uyum içerisindedir. Böylece bu tezde gerekli olan tüm elastik saçılma açısal dağılımları kapsamlı bir şekilde hesaplanmış ve analiz edil miştir. Bu tez kapsamındaki çekirdeklerin düşük ve orta enerji bölgesindeki bombardıman enerjilerine sahip nötron ve protonlarla etkileşmeleri JLM optik model bakımından incelenmiştir. Orta ve ağır çekirdekler için düşük ve orta enerj bölgesindeki nötron ve protonlar için doğru ve kapsamlı veriler elastik saçılma açısal dağılımlarından oluşmaktadır. Geniş bir kütle enerji aralığındaki proton ve nötronun çekirdeklerden elastik saçılmasının diferensiyel tesir kesiti ve açısal dağılım gibi gözlenebilirlerin hassas ve kapsamlı hesaplamaları, nükleon-çekirdek etkileşmesinin optik model tanımı bakımından önemlidir. Sonuç olarak, bu hesaplamalar ve analizler açısal dağılımın yapısını doğru bir şekilde tanımlamak için yeterlidir.
Özet (Çeviri)
The optical model is very succesfull in comprehensive analysis of neutron and proton elastic scattering. The optical model has a quite adequate description for nucleon-nucleus elastic scattering up to 200 MeV. Therefore, our calculations at 0-20 MeV and 20-200 MeV energy ranges have been searched in the framework of the optical model. Calculations and evaluations of them have been performed via TALYS nuclear model code whic has consistent set of input parameter for all nuclei and their isotopes up to 200 MeV. Calculations carried out in this energy region are on scope of this thesis, because of the fact that interactions with neutrons and protons of some nuclei, which are used as target at Accelerator Driven Systems, and their isotopes have a great importance especially at 20-200 MeV energy range which are named as medium energy region,. In addition, there are high-quality experimental data to be necessary in this study at these energies.Theoretical calculations on scope of this thesis have been performed with nucleon-nucleus optical model potential (OMP) which was built from the nuclear matter (NM) approach of Jeukenne, Lejeune and Mahaux (JLM). And then, these calculations have been transformed to datafile that are at ENDF format, by comparing with experimental data obtained from EXFOR database. Our theoretical data which are based on JLM have good agreement with experimental data.Thus, all elastic scattering angular distributions necessary in this thesis have been comprehensively calculated and analyzed. Interactions with neutrons and protons which have various bombarding energies in medium energy region of nuclei in this thesis scope have been searched in that JLM optical model. Accurate and extensive data for neutrons and protons in medium energy region on medium to heavy weight nuclei have been made of elastic scattering angular distributions. Extensive and precise calculations of observables such as diferantial cross-sections and angular distributions for the elastic scattering of protons and neutrons from nuclei over wide ranges of energy and target mass are important in terms of optical model descriptions of the nucleon-nucleus interaction. In summary, these calculations and analyses are sufficent to define accurately the structure of the angular distributions.