Diyabetli ve diyabetsiz ratlarda kurşun nitrat'ın ince bağırsak üzerine histopatolojik etkisi ve sodyum selenit'in koruyucu rolü
Histopathology effect of lead nitrate on small intestine of diabetic and non-diabetic rats and protective role of sodium selenite
  1. Tez No: 374506
  2. Yazar: ÇAĞLAR ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kurşun toksikolojik açıdan önem taşıyan bir metaldir ve tarihin çok eski devirlerinden beri bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı kurşun nitrat'ın diyabetik ve diyabetik olmayan ratların ince bağırsak dokusu üzerine etkisini ve antioksidan özelliğe sahip olduğu bilinen sodyum selenit'in koruyucu rolünü incelemektir. Bu çalışmada erkek ratlara gavaj yoluyla kurşun nitrat (22,5/kg/gün) ve sodyum selenit (1/mg/kg/gün) verildi. 28 gün sonra diyabetik olmayan kurşun nitrat ve sodyum selenit + kurşun nitrat uygulanan gruplarda ince bağırsak dokusunda villuslarda genişleme, nekroz ve infiltrasyon tespit edildi. Diyabetik olmayan sodyum selenit + kurşun nitrat uygulanan gruplar ile diyabetik olmayan kurşun nitrat grubu kıyaslandığında sodyum selenit desteğinin ince bağırsak dokusunda meydana gelen patolojik değişiklikler üzerinde koruyucu role sahip olduğu belirlendi. Diyabetik kontrol grubunda ince bağırsak dokusunda histopatolojik değişiklikler saptandı. Diyabetik ratlara uygulanan kurşun nitrat ciddi histopatolojik değişimlere yol açtı. Sodyum selenit uygulaması diyabetik ratlarda kurşun nitratın sebep olduğu toksisite üzerinde koruyucu etki göstermedi. Sonuç olarak kurşun nitratın ratların ince bağırsak dokusu üzerinde histopatolojik değişikliklere sebep olduğu, sodyum selenitin kurşun nitrat kaynaklı toksisiteyi diyabetik olmayan ratlarda azalttığı fakat diyabetik ratlarda koruma sağlamadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Lead is a toxicologically significant metal and has been known and used since ancient times. The aim of this study is to investigate the effect of lead nitrate on small intestine tissue of diabetic and non-diabetic rats and protective role of sodium selenite which is known to have antioxidant property. In the present study, lead nitrate (22 mg/kg/day) and sodium selenite (1 mg/kg/day) were given to male rats through gavage. After 28 days, enlargement in villi, necrozis and infiltration was determined in small intestine tissue of non-diabetic lead nitrate and non-diabetic sodium selenite + lead nitrate groups. We observed that supplementation of sodium selenite has protective role on histopathological changes in small intestine tissue when the non-diabetic sodium selenite+lead nitrate group compared with non-diabetic lead nitrate group. In diabetic control group, histopathological changes in small intestine tissue are detected. Treatment of lead nitrate to diabetic rats caused seriously histopathological alterations. Sodium selenite treatment didn't show preventive effect on lead induced toxicity in diabetic rat. Consequently, lead nitrate caused histopathological changes on small intestine and also, sodium selenite alleviated lead nitrate-induced toxicity in small intestine of rats but not protected in diabetic rats.