Tip 2 diyabetli ratlarda doğal ve yapay tatlandırıcıların glukoz intoleransı, karaciğer enzimleri ve oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of natural and artificial sweetener on glucose intolerance, liver enzymes and oxidative stress in TYPE 2 diabetic rats
- Tez No: 605639
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tip 2 diyabetli ratlarda doğal ve yapay tatlandırıcıların glukoz intoleransı, karaciğer enzimleri ve oksidatif stres üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülen bu çalışmada kullanılan 60 adet yetişkin erkek wistar rat her grupta 30 rat olacak şekilde öncelikle randomize olarak 2 gruba ayrılmıştır. Bir gruba 65 mg/kg streptozosin (STZ) intraperitonel yol ile uygulanmış ve 30 adet ratın kan glukoz düzeylerinin 200 mg/dL'nin üstünde olması beklenerek diyabetik olmaları sağlanmıştır. Diyabetik rat grubu kesinleştirildikten sonra ise yukarıda belirtilen 2 grup kendi içerisinde 3 farklı gruba daha ayrılmıştır ve 5 hafta boyunca izlenmişlerdir. Böylece çalışma boyunca verilen aspartam (250 mg/kg/gün) ve stevia rebaudiana ekstratının (250 mg/kg/gün) etkilerini karşılaştırmak için 60 adet yetişkin erkek wistar rattan sağlıklı kontrol (n=10), kontrol aspartam (n=10), kontrol stevia (n=10), diyabetik kontrol (n=6), diyabetik aspartam (n=12) ve diyabetik stevia (n=12) olarak 6 grup oluşturulmuş ve 5 hafta süre ile izlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted with the aim of evaluating the effect of natural and artificial sweeteners on glucose intolerance, liver enzymes and oxidative stress in type 2 diabetic rats, 60 adult male wistar rats were first randomly divided in two groups of 30 rats each. One group received 65 mg/kg streptozotocin (STZ) intraperitoneally and 30 rats were induced to be diabetic by waiting to have blood glucose levels above 200 mg/dl. After the diabetic rat group was ascertained, the two groups specified above were divided into 3 different groups in themselves and followed up for 5 weeks. Thus, 6 groups were created from 60 adult male wistar rat as healthy controls (n=10), control aspartame (n=10), control stevia (n=10), diabetic control (n=6), diabetic aspartame (n=12) and diabetic stevia (n=12) in order to compare the effects of aspartame (250 mg/kg/day) and stevia rebaudiana extract (250 mg/kg/day) given throughout the 5 week study period.