Küresel ısınma bağlamında çevre sorunlarının mevzuat açısından değerlendirilmesi
In the context of global warming evaluotion of enviromental problems in the terms of leegislation
  1. Tez No: 374505
  2. Yazar: FİLİZ ÇETİNKAYA KARAFAKI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyada gelişim gösteren hızlı ve bilinçsiz küreselleşme çalışmalarının kaynağı çevresel ve kültürel olarak etkileri oldukça olumsuz olan yöntemlerle karşılanmakta ve bu durum dünya üzerindeki kaynak stoklarını giderek yok ederken, ülkeleri ekonomik olarak dışa bağımlı hale getirmektedir. Küresel ısınma ve küresel iklim değişikliğinin sonuçları, orman alanlarının tahribi, su kaynaklarının yok olması ve kirlenmesi, tarım alanlarının bozulması, kentlerde oluşan ısı adası, ekolojik ayak izinin artması ve sera gazı emisyonu fazlalığı gibi ekolojik sorunlar bu duruma karşı ciddi önlemlerin alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Gelişmiş ülkelerde alınmaya çalışılan önlemler ekoloji ve enerji konularında yapılan kuramsal ve bilimsel çalışmaları ve bunlardan yola çıkılarak getirilmeye çalışılan uygulama kararlarını kapsamaktadır. Ülkemizde de kentsel yaşamın sağlıklı olabilmesi, kentin kendi kendine yetebilmesi, ekolojik, ekonomik ve kültürel olarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, küreselleşmenin getirdiklerinden faydalanırken, yerelin özelliklerinin yitirilmemesi için yapılan çalışmalar kanun, yönetmelik, plan notları vb. kararlarla sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak getirilen bu kararlar tek tipleşme özelliği taşıdığı için uygulamada birtakım sorunlara yol açmaktadır. Farklı coğrafyalarda ve iklim bölgelerinde yapılan uygulamaların her bölge için geçerli olan planlama kararlarıyla yapılması uygulamada ve kullanımda ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu tezin amacı; küreselleşme, sürdürülebilirlik, yerellik kavramlarını ortaya koyduktan sonra küreselleşme kavramının ve yerele dayalı planlama anlayışının ülkemiz imar yönetmeliklerindeki yerini tartışmak ve hali hazırda uygulanan yönetmeliklerin seçilen 4 farklı kent (İzmir, Van, Samsun, Antalya) üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The resource of the developing rapid and unconscious globalization works in the world are met by methods with quite negative effects in environmental and cultural terms and this gradually shatters the resource stocks in the world while making countries economically foreign dependant. The results of global warming and global climate change, destruction of forest areas, depletion and pollution of water resources, disruption of agricultural areas, heat island in the cities, ecological problems such as increase in ecologic footprints and high sera gas emission have made it obligatory to take severe measures against this. The measures which are attempted to be taken in the developed countries cover theoretical and scientific works done in the field of ecology and energy and the application decisions which are tried to be taken based on them. Likewise, in our country, healthy city life is provided by the self-sufficiency of the city, provision of ecologic, economic and cultural sustainability, and the works which are done not to lose the local characteristics are provided by laws, regulations, plan notes etc. decisions while exploiting the outcomes of globalization. However, these decisions lead to a number of problems because they have a single standardization characteristic. The implementation of the applications which are made in different geographies and climatic regions by planning decisions which are valid for each region leads to serious problems in application and usage. The purpose of this thesis is to mention the concepts of globalization, sustainability, and locality, and discuss the place of the concept of globalization and local based planning concept in the zoning regulations of our country and state the effects of the currently applied regulations on the 4 given different cities (Izmir, Van, Samsun, Antalya).