Metal (Li, Na and Mg) ilaveli BC3 grafende hidrojen depolama
Hydrogen storage on metal (Li, Na and Mg) doped BC3 graphene
- Tez No: 374523
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, yoğunluk fonksiyonel teorisi hesaplamaları ile metal (Li, Na, Mg) ilaveli grafen tipindeki BC3 tabakalı yapıların hidrojen depolama özellikleri incelendi. Bu üç sistemin yapısal ve elektronik özellikleri, bağ karakteristikleri ve Mulliken atomik yükleri hesaplandı. Metallerin ve hidrojen moleküllerinin bağlanma enerjileri bulundu. Yapılan hesaplamalara göre, (2×2) BC3 grafen yapısına katkılanan Li ve Mg atomlu yapılara dört, Na atomlu yapıya ise beş tane hidrojen molekülünün (H2) tutunabildiği sonucuna varıldı. Li, Na ve Mg katkılı BC3 sistemlerinin hidrojen depolama için uygun yapılar oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the characteristics of hydrogen storage of metal (Li, Na, Mg) doped graphene type BC3 sheets are investigated by density functional theory calculations. Structural and electronic specials, bonding characteristics and Mulliken atomic charges of these three systems are calculated. Adsorption energy of metals and hydrogen molecules are found. Our calculations show that, while four hydrogen molecules could adsorbed on Li and Mg atoms doped on (2×2) BC3 graphene sheet, five hydrogen molecules could adsorbed Na atom doped this BC3 sheet. It is seen that Li, Na and Mg-doped BC3 systems are suitable materials for hydrogen storage.