Ofis mobilyaları üreten bir firmada hücre tasarımı ve hücre etkinliğinin belirlenmesi
The cell formation and design for an office furniture manufacturing company
- Tez No: 374524
- Danışmanlar: DOÇ. HATİCE EDİZ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda artan rekabet ortamında, ürün ömrü kısalırken ürün çeşitliliği hızla artmaktadır. Böylesi bir rekabet ortamında işletmelerin performanslarını arttırabilmeleri; kısa sürede yüksek çeşitlilik gösteren kaliteli ürünler üreterek bu ürünleri rekabetçi fiyatlarla satabilmeleri ile mümkündür. Hücresel üretim sistemleri, çeşitlilik gösteren ürünleri mümkün olan en kısa sürede ve en az maliyetle üretmeye çalışıp, verimlilik artışını hedefleyen bir yaklaşımdır. Yapılan çalışmada, ofis mobilyaları üreten bir firmada etkinliği arttırmak için; hücre tasarımı yapılmıştır. Hücre tasarımında verimlilik tabanlı bir 0-1 tam sayılı matematiksel programlama modeli hazırlanarak, GAMS 23.5.1 paket programı yardımıyla çözülmüştür. Parça ve makine ailelerinin eş zamanlı gruplanmasını sağlayan modelde, hücre içi ve dışı taşıma maliyetleri, işçilik maliyeti ve bakım maliyeti en azlanarak, parça aileleri ve makine grupları oluşturulmuştur. Grup etkinlik değerleri ölçülerek mevcut ve önerilen yaklaşım karşılaştırılmıştır. Uygulama yapılan firmanın yeni yapılanmaya gitmesi, modeldeki parça, makine, operasyon ve kısıt sayısında artışa neden olarak matematiksel programlama modelinin çözümünü güçleştirecektir. Bu nedenle büyük boyutlu problemlerin çözümünde kullanılan meta sezgisel bir teknik olan Tavlama Benzetimi tekniği kullanılarak çözüm yapılmış, matematiksel model ve tavlama benzetimi yönteminin sonuçları karşılaştırılarak firmaya önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the product life cycle has been decreasing beside the product range has been increasing in competition environment. This is because to push up their performance; companies have to produce various products and have to sell these products with competitive prices. A cellular manufacturing system is an approach which targeting increment of productivity and tries to produce various products in shortest probable time. In this study, cell formation and design are made for an Office Furniture Company to increase their efficiency. For cell formation and design, 0-1 integer mathematical programming model is prepared. Proposed model can group parts and machines simultaneously, the while it tries to minimize ıntracellular and extracellular cost, labor cost and maintenance cost. It is solved by means of GAMS 23.5.1 and group parts and machines in cells. The group efficiency values of cells are calculated and present and proposed approaches are compared. After that, due to company's new restructuring, numbers of parts, machines, operations and constraints will increase so proposed mathematical model will be insufficient. Because of this situation, Simulated Annealing Method, which is meta heuristic technic and used for solutions of large scale problems, is used for same problem solution and results of mathematical model and simulated annealing method are compared. Finally, according to comparison of results, we offer some suggestions to company.