Tokat ili Mustafa Yılmaz Evi restorasyon önerisi
Restoration proposal of Mustafa Yilmaz Residence
  1. Tez No: 374534
  2. Yazar: ELİF YAPRAK BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURÇİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu tez çalışması, Tokat ili Merkez'de yer alan sivil mimari örneklerden Mustafa Yılmaz Evi'ni konu etmektedir. Tez kapsamında; Tokat ili tarihi ve kültürel değerleri araştırılmış, yapının çevresiyle ilişkisi incelenmiş, grafik ve yazılı belgelemesi yapılmıştır. Tokat geleneksel evleri araştırılıp karşılaştırmalı çalışma yapılmış, yapının mevcut durumu belgelenerek rölöveleri oluşturulmuş, özgün durumu araştırılarak ve yapının uğradığı değişiklikler tespit edilerek restitüsyonu yapılmış, restitüsyon verileri ışığında fiziksel müdahale ve uygun işlev önerileri verilerek, ev sahipleri tarafından sağlıklı bir şekilde kullanılmasını ve yapının gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis is issued on Mustafa Yılmaz House, one of the examples of the traditional houses in Tokat. Within the scope of the study, the historical and cultural values of Tokat are studied, the relationship of the building with its surrounding is examined, and the building is documented graphically and literary. Traditional houses of Tokat are investigated and comparative studies are conducted, the current situation of the building is surveyed and documented, the original condition of the house is investigated, the changes are detected and restitution study is prepared. Accordingly, physical interventions and appropriate functions are proposed in the restoration project in order to provide the owners with a better way of accommodation and to enable the transfer of the house to the next generations.