Tekstil sektöründe meydana gelen iş kazaları ve sebeplerinin araştırılması ile alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemleri
The investigation of the cause of work accidents and the measures against to work accidents in the textile industry
- Tez No: 374542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tekstil sektöründe her geçen gün bir takım teknolojik yenilikler ve metotlar ortaya çıkmaktadır. Daha yüksek üretim hızlarına ulaşılmakta ve rekabet hızla artmaktadır. Tekstil sektöründeki bu yoğun rekabet ve çalışma ortamı aynı zamanda iş kazalarını da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı tekstil sektöründe iş kazalarına sebep olan iş güvenliği risklerinin ele alınarak bu risklere karşı alınacak önlemlerinin açıklanmasıdır. İş kazası sebeplerinin ortaya çıkarılması için 76 adet iş kazası raporu incelenmiştir. Ayrıca bu kaza sebeplerinin ve buna karşı alınan önlemlerin durumu da 139 tekstil fabrikasında incelenmiş ve kazaya sebep olan riskler L tipi risk değerlendirme matrisi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu çalışma göstermiştir ki tekstil sektöründeki en önemli riskler hareketli parçalar ve yangındır. Diğer riskler ve iş kazalarının meydana gelmemesi için alınması gereken önlemler bu çalışmada açıklanmış olup güvenlik risklerine karşı doğru önlemlerin alınmasıyla can ve mal kayıplarının önüne geçilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Every passing day various technological innovations and methods are emerging in the textile industry. Higher production speed is being reached and the competition is increasing rapidly. This intense competition and the working environment in the textile industry bring with work accidents at the same time. This study aims to explain the safety risks causing works accidents in the textile industry and the measures against to these risks. To reveal the causes of work accidents, 76 work accidents inspection report were examined and the situation of safety risks and the measures taken to prevent works accidents were examined in 139 textile factory. Also the risks that cause the accidents were assessed by L type risk assessment matrix. This study showed that the main safety risks in the textile sector are moving parts and fire. The other risks and the measures to prevent work accidents are explained in this study and also it is improved that the loss of life and possession can be prevented by taking the correct measures against to the safety risks.