Polietilen doğal gaz borularında kaynak yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of welding methods of polyethylene gas pipe
  1. Tez No: 374543
  2. Yazar: GÜLNUR TUZCU AKOĞLANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Doğalgaz kullanımında gazı taşıyan borularının birleştirilmesi, yaşanan problemler sonucunda büyük bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. PE doğalgaz boru hatlarının kurulumu veya kurulmuş olan boru hatlarının bakım ve onarımları yılın her zamanında farklı çevresel sıcaklıklarda yapılmaktadır. Yapılan bu işlemlerin güvenirlikleri tamamen kaynak kalitesine bağlıdır. Çalışmada elektro-eritme kaynağı ile -30 °C ile 30 °C arasındaki on bir farklı sıcaklıkta aynı seride üretilmiş olan manşon ve boruların birleştirilmesinde uygulanmıştır. Elde edilen numunelere TS ISO 13954, TS ISO 13955, TS ISO 13956 ve TS EN 1555-3 standartlarında tanımlanmış test ve ölçümler uygulanmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde -18 °C ile 18 °C arası ortam sıcaklıkları en iyi sonuçların elde edildiği çevre sıcaklıkları olarak tespit edilmiştir. Bu sıcaklıkların dışındaki ortam sıcaklıkları elektro-eritme kaynağı ile birleştirme işlemi için uygun olmayıp, zorunlu hallerde kaynak sürelerinde ayarlamalar yapılarak kaliteli kaynak elde edilebileceği yapılan deneysel çalışmalarla ortaya konmuştur. Ayrıca doğalgaz transfer hatlarını taşıyan toprak katmanlarında meydana gelen yeryüzü hareketlerinin sebep olduğu esneme, bükülme, burulma, çarpılma vb. olumsuzlukların oluşturduğu tahribatlar hat güvenirlikleri üzerinde büyük etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Being combined the pipes which carry the gases during the usage of natural gas shows to have the major importance as a result of the experienced problems. Either setting the PE natural gas pipeline or having been settled ones maintenance and reparation are done at the different temperatures of every time of the year. The reliability of all those processes depends totally on the quality of the weld. On the study, electro dissociation welding has been used to be combined the pipes and the sleeves produced at eleven different temperatures between -30 ºC and 30 ºC but the same serial. It has been applied to the acquired samples the tests and measures which had been qualified as TS ISO 13954, TS ISO 13955, TS ISO 13956 and TS EN 1555-3 standards. When obtained data evaluated, it has been confirmed that the best results obtained under the temperatures between -18 ºC and 18 ºC. The temperatures except those are not available for combining by electro dissociation. Besides, it has been revealed by experimental studies that a high qualified welding can be achieved with the time of wending arranged under the unavoidable circumstances. Moreover, the damage, caused by some negations such as flection, bending, distortion, warping etc., occurring due to the earth movements on the earth stratums which carries the natural gas pipelines have a great deal of effect on line reliability.