Endüstri binası tasarımı
The design of industrial buildings
- Tez No: 374561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Endüstriyel yapıların analizi ve tasarımı bu projede sunulmaktadır. Tipik çelik yapı boyutu başlangıçta göz önünde bulundurulmuştur ve tasarım yapı boyunca benzer şekilde değişmiştir. Çelik yapı sabit mesnetli olarak kabul edilmiş, ayak kolonu ve çatı kirişi arasında aşık kirişi kullanılmıştır. Çelik yapı analizi Sap 2000 isimli bir yazılımın kullanılması ile birlikte el ile hesaplamalar da yapılarak yürütülmüştür. Analiz sonrası, çelik yapı , iki tasarım yöntemi karşılaştırılarak, İngiliz koduna ve Avrupa koduna dayalı olarak tasarlanacaktır. Çelik yapının tasarımında, parametrenin farklı ayarları kullanılır ve tasarımdaki etkileri gözlemlenir. Sonuçlardan, çelik yapının aralığı arttıkça, gereken kolon ve çatı kirişi ölçüsünün de artacağı bulunmuştur. Aynı zamanda İngiliz koduna dayalı tasarımdan çıkan ölçüler her zaman Avrupa koduna dayalı olarak bulunan ölçülerden daha geniştir. Bunun yanısıra İngiliz kodundan elde edilen tasarım kuvvetleri her zaman Avrupa kodundan elde edilen değerlerden daha büyüktür.Karşılaştırmadan, Avrupa kodunun kullanımının daha ekonomik olacağı sonucu çıkarılabilir. Yine de, İngiliz kodu ve Avrupa kodu arasındaki farklar önemlidir.
Özet (Çeviri)
Industrial buildings analysis and design is presented in this thesis. The typical steel structure size and dimension is initially considered and will vary in a similar way throughout the design. Steel structure is presupposed pinned footing and haunch is applied at the correlation between column and roof beams. Steel structure analysis is executed by manual computation together with software named Sap 2000. After analysis, the steel structure will be designed according to British code and European code and the compare are made between the two designs. In the design of steel structure, various groups of parameter are applied and their impacts in the design are considered. From the results, it is concluded that the span of steel structure increases, the wanted size of column and roof beam will also increase. Therewithal, it is noticed that the wanted size from the design according to British code is constantly bigger than the wanted size according to European code. Aside from, the design force acquired according to British code is also constantly bigger than the value according to European code. From the compare, the using of European code is seen to be more frugal. But the variances between the two codes are considerable.