Bir fan-coil ünitesinin performansının deneysel ve sayısal olarak analizi
Experimental and numerical analysis of fan-coil performance
- Tez No: 374562
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fan-coil üniteleri, ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sektöründe, iç mekânlarda en çok tercih edilen cihazlardır. Bu cihazlar iç mekânlarda çalıştığı için verimli ve sesiz çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, bir fan-coilde havanın akış yapısı deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. ÜNTES firmasının üretmekte olduğu gizli tavan tipi bir fan-coil cihazı üzerinde performans testleri üç farklı fan hızında yapılmıştır. Testler için ÜNTES firmasında kurulmuş olan test sistemi kullanılmıştır. Hava akış simülasyonları için Flow Vision HPC Version 3.08 yazılımı kullanılmıştır. Testler için kullanılan fan-coil sayısal olarak analiz edilmiş ve simülasyon sonuçları test sonuçları ve batarya üreticisinin verdiği veriler ile karşılaştırılarak sayısal simülasyonlar doğrulanmıştır. Simülasyonlar ile elde edilen hız ve basınç dağılımlarından yararlanılarak, batarya yüzeyindeki akış yapısı analiz edilmiştir. Bu analizler ile batarya-fan arasındaki mesafenin batarya üzerindeki hız dağılımını etkilediği görülmüştür. Akış analizlerinde yüksek fan hızında, diğer hızlara göre daha kritik akış olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, yüksek fan hızında, fan ve batarya arasındaki mesafeyi ile değiştirerek, batarya yüzeyinde daha homojen hava hızı dağılımı elde edile bilindiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fan-coil units are the most preferred devices for indoor locations in heating, ventilating, air conditioning and refrigeration sector. Due to being indoor units, efficient and quiet operating of these devices is so important. Experimental and numerical study on air flow structure of a fan-coil unit was investigated in this paper. Performance tests of a concealed type unit produced by UNTES Company were done in three different fan speeds. Test system established by this company was used for this purpose. Flow Vision HPC version 3.08 software was used for simulating the air flow. Numerical analysis of the fan-coil used for tests was done, the results of simulations were verified by comparing them with test results and technical information given from the coil manufacturer. Air flow structures were analyzed by utilizing the velocity and pressure contours obtained from simulations. By analyzing the results was found out that the distance between fan and coil affects the velocity contours over the coil. In flow analysis, the high fan speed state were determined more critical compared with others. At the end of the study, in high fan speed state, by changing the distance between fan and coil and checking the uniformity of air spreading over coil, obtaining more homogeneous air velocity spreading on coil was considered.