Seismic resistant design of precast industrial buildings
Prefabrik endüstri binalarının depreme dayanıklı tasarımı
  1. Tez No: 112078
  2. Yazar: HİLMİ KEMAL ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET PREFABRİK ENDÜSTRİ BİNALARININ DEPREME DAYANIKLI TASARIMI Prefabrik endüstri binalarının 1998 Adana-Ceyhan ve 1999 Kocaeli depremlerinde almış oldukları büyük hasarlar, Türkiye'de dikkatleri prefabrik beton teknolojisinin üstüne çekmiştir. Zayıf kolonlar, yetersiz ve gelişigüzel bağlantılar, kolon tabanlarında sarılma bölgelerinin yokluğu ve hesaplanandan daha fazla etkiyen deprem kuvvetleri, prefabrik binaların aldıkları hasarların en önemli sebepleridir. Pek çok hasarlı bina eski Türkiye deprem yönetmeliğine (TDY'75) göre tasarlanmıştır. Her ne kadar mevcut Türkiye deprem yönetmeliği, TDY'98 modern ve mükemmel bir deprem yönetmeliğiyse de, prefabrik endüstri binalarının tasarımında bir takım yetersiz ve eksik maddeler mevcuttur. Bu çalışmada, TDY'98, Amerikan deprem yönetmeliği (UBC'97) ve Avrupa Birliği deprem yönetmeliğinde ki (Eurocode-8) prefabrik binalar için olan deprem şartlan gözden geçirilmiş ve incelenmiştir. Tasarım deprem yükleri, göreli kat ötelemesi limitleri ve bağlantılara gelen deprem yükleri karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Sonuçta, bir katlı bağlantıları mafsallı prefabrik endüstri binası tasarım örneği olarak seçilmiştir. Tasarım deprem yükleri TDY'98'den alınmış ve UBC'97 ve Eurocode- 8'den elde edilenlerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda da, TDY'98'in revizyon aşamasında faydalı olacak bir takım önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEISMIC RESISTANT DESIGN OF PRECAST INDUSTRIAL BUILDINGS Severe damages to precast industrial buildings in 1998 Adana-Ceyhan, and 1999 Kocaeli earthquakes attracted attention to precast concrete technology in Turkey. Weak columns, improper and inadequate connections, lack of confinement at column bases, and excessive earthquake induced forces more than those calculated, were the main factors of extensive damages to precast buildings. Most of heavily damaged buildings were designed according to the former Turkish earthquake code of 1975. Although, the current Turkish earthquake code (TDY'98) is a modern and sophisticated seismic code, there are some insufficient or missing requirements for the seismic design of precast industrial buildings. In this study, the seismic design provisions of current Turkish earthquake code (TDY'98), Uniform building code (UBC'97) and European seismic prestandard (Eurocode-8) for precast buildings have been reviewed and compared. Earthquake design loads, interstorey drift limitations, and loads for the design of connections have been studied in a comparative fashion. Finally, a typical one-storey precast industrial building has been selected for the purpose of numerical illustration. The earthquake loads have been determined according to the TDY'98 and compared with those obtained from the UBC'97 and Eurocode-8. On the basis of these comparisons, certain useful new provisions have been recommended for use at the revision stage of the Turkish earthquake code.